Masterplan o spajanju bolnica za četiri tjedna
Ministar zdravlja Rajko Ostojić danas je u Gospiću, gdje je otvorio odjel hitne medicine, odbio potvrditi medijske napise o spajanju nekih bolnica, ističući da će masterplan u vezi s tim biti gotov za četiri tjedna. Dodao je kako već prema ‘uvodnome masterplanu’ podaci poslovne analize upućuju na to da će se neke bolnice pripojiti većim županijskim bolnicama, možda i prije Nove godine. O tome će se raspraviti na Vladi, a o masterplanu će biti održana javna rasprava.
Kazao je kako ne može još odgovoriti na pitanje koliko će se bolnica spajati, no bitno je da nijedna neće biti ukinuta, a razina pružanja usluge pacijentima znatno će se poboljšati. Ukinut će se odsjeci, broj postelja po odjelima povećat će se s 10 na 15 i u budućnosti će se bolje iskorištavati liječnički kadar i oprema, kazao je Ostojić. Dodao je kako ne zna odakle novinarima informacije da će se bolnica u Pakracu spojiti sa Županijskom bolnicom u Požegi, Opća bolnica u Novoj Gradiški s Općom bolnicom u Slavonskom Brodu, da će plućne bolnice Novi Marof i Klenovnik raditi u sklopu varaždinske Opće bolnice, a da se Klinika za ortopediju u Lovranu pripaja Kliničkoj bolnici u Rijeci.
Na pitanje o učincima sanacijskih vijeća, ministar je odgovorio da mnoge županijske specijalne bolnice te domovi zdravlja samo nakon šest mjeseci rada sanacijskih upravitelja u novu godinu ulaze bez gubitka, kao Dom zdravlja u Gospiću, no ima i onih koji u tome nisu uspješni, ps slijedi nastavak sanacije.
Ostojić je s bivšim ministrom Darkom Milinovićem otvorio odjel hitne medicine u Gospiću. Investicija u Gospiću vrijedna je 3,9 milijuna kuna, a sličan odjel združenoga hitnog prijma u Ogulinu koji je Ostojić otvorio poslijepodne stoji 5,2, milijuna, što u cijelosti financira Ministarstvo zdravlja. Do kraja mjeseca trebali bi biti završeni i otvoreni odjeli hitnog prijma i u Šibeniku, Zadru i Vinkovcima, tako da će u Hrvatskoj biti 21 mjesto u kojemu su u godinu dana znatno poboljšani standardi kategorizacije hitnosti, dijagnostike i liječenja te nadzor akutnih pacijenata. U modernizaciju hitnog bolničkog prijma u 21 bolnici uloženo je 20 milijuna eura.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević navela je primjer Karlovca gdje združeni hitni prijam radi više od godinu dana te je stopa preživljavanja 23 posto veća od prijašnjeg primanja hitnih pacijenata na odvojenim odjelima.