Kampanja “Manje oružja – izbacimo uljeza” daje pozitivan rezultat
Tradicionalna policijska akcija ‘Mir i dobro’, u jubilarnom, 20. po redu ‘izdanju’, nakon pokretanja 1993., predstavljena je u utorak novinarima.
U PU zadarskoj, na konferenciji za medije o ovogodišnjoj akciji, koja za cilj ima sprječavanje zlouporabe oružja, eskplozivnih tvari i ostalih ubojitih sredstava, kao i sprječavanje uništavanja imovine i ozljeđivanja građana, kazivali su Ante Kulaš, voditelj Službe policije i Ivana Marić, službenica za prevenciju Ureda načelnika PUZ, uz glasnogovornika Elisa Žodana.
Ususret božićno- novogodišnjim blagdanima, uobičajeni su dani eskaliranja uporabe pirotehničkih sredstava, njihova prodaja je uvelike započela i kroz naredna dva dva-tri tjedna naročito, vršit će se pojačana kontrola trgovina koje se bave tom distribucijom, a na našem županijskom području registrirana su 24 takva ‘piro -shopa’, kao i pet prodavaonica oružja i streljiva.
⁃ Tijekom petnaest dana prosinca 2013. pregledano je 15 privrednih subjekata, trgovačkih centara i kioska, koji mogu prodavati pirotehnička sredstva I kategorije u kojima nisu utvrđene nepravilnosti, a uslijedit će i svakodnevni pregledi ostalih dućana, rekao je Kulaš, naglašavajući kako će se posebna pozornost posvetiti i cestovnom prometu, odnosno većoj i sigurnijoj protočnosti prometa. - Eksplozivna sredstva i oružje nisu nipošto dio blagdanskog slavlja, a njihova zlouporaba i neoprezno rukovanje može zauvijek promijeniti nečiji život, napose kada su žrtve djeca. Posebno apeliramo na roditelje da paze na mališane, jer su oni zbog nezrelosti i znatiželje najčešće u opasnosti ozljeđivanja pirotehničkim sredstvima. Isto tako pozivamo i vozače da budu odgovorni i savjesni prema sebi i ostalima, da se pridržavaju prometnih propisa, apelirao je prvi službenik PUZ-a.
[pullquote align=”right”]Ususret božićno – novogodišnjim blagdanima, uobičajeni su dani eskaliranja uporabe pirotehničkih sredstava, njihova prodaja je uvelike započela i kroz naredna dva dva-tri tjedna naročito, vršit će se pojačana kontrola trgovina[/pullquote]⁃ Prema počiniteljima najtežih prometnih prekršaja maksimalno će se, zaključio je Kulaš, represivno postupati, osobito prema počiniteljima prekršaja počinjenih nepropisnom brzinom, ali i vožnje pod utjecajem alkohola ili droga.
Kada su u pitanju petarde, male ‘rimske’ svijeće, mali ‘vatrometni bicikli’, ‘fonatene’, ‘bengalske baklje’, ‘topovski udari’, ‘rakete’, ‘vatrometene baterije’ i sl., prodaja im je u specijaliziranim trgovinama odobrena, ali samo punoljetnim osobama, odnosno mlađima u prisutnosti roditelja ili staratelja, i to od 15. 12. do 1.1.
Također, uporaba svih pirotehničkih sredstava zabranjena je u zatvorenim prostorijama i na prostoru gdje se okuplja veći broj osoba. Pa tako, ako niste znali, i na rođendanima ili svadbama…
I inače, uporaba tih sredstava za ‘vatrenu’ zabavu, zabranjena je u razdoblju između 2. siječnja i 26. prosinca, izuzev u rijetkim slučajevima kada postoji odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova.
Da se s pravom upozorava na opasnost pirotehničkih ‘igračaka’ govore i neki predočeni nesretni događaji s na žalost teškim tjelesnim ili kobnim posljedicama.
[pullquote align=”left”]Uporaba tih sredstava za ‘vatrenu’ zabavu, zabranjena je u razdoblju između 2. siječnja i 26. prosinca, izuzev u rijetkim slučajevima kada postoji odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova[/pullquote]U Privlaci je 22.12. 2007. devetogodišnjak zadobio teške povrede ruke uslijed detonacije petarde koju je držao, dok je u Popovićima, 24.1.2008., 10-godišnjak teško ozlijeđen prilkom eksplozije petarde II razreda. Kazneno je prijavljen otac.
U Zadru, 4.1.2009., devetnaestogodišnjakinja je zadobila TTO oka u detonaciji petarde na podu noćnog kluba, u Žmanu na Dugom otoku, 24.11.2009., 13-godišnjak je teško ozlijeđen, dok je njegov 10-godišnji brat lakše stradao prilikom ‘topovskog udara’.
Na Novu godinu, 1.1.2010,, u Lišanima Ostrovičkim, poginuo je 43-godišnjak, kada je ‘pukla’ ručna bomba.
Lani u Vlašićima, 19.12. 2012., dvanaestogodišnjak je uzeo nekoliko petardi II razreda, bez znanja roditelja. Jednu petardu osmogodišnji dječak, koji se nalazio u njegovom društvu, upaljenu je stavio u plastičnu bocu u kojoj je bilo ostataka benzina. Boca se zapalila, a plamen je zahvatio lice osmogodišnjaka. Također, 31.12. 2012., u Zadru je na sreću lakše u eksploziji petarde ranjen dječak.
Da se pokuša spriječiti nekontrolirana prodaja, pa onda i tragična posljedica, predviđena je kao preventiva i novčana kazna za fizičku osobu, prekršitelja nedozvoljene uporabe pirotehničkih sredstava u iznosu od 1.000 do 5.000. kuna.
‘Manje oružja-manje tragedija’, akcija je pak koju provodi MUP u suradnji s Programom ujednijenih naroda za razvoj (UNDP), u skladu sa Zakonom o oružju s ciljem da se spriječe tragedije uzrokovane korištenjem legalnog ili nelegalnog oružja.
[pullquote align=”right”]U 2013. koristi se novi logo kampanje: ‘Manje oružja-izbacimo uljeza’, a kako bi se najmlađima približila poruka organiziralo se i nekoliko desetaka ‘strip radionica’, pa i na prostoru PUZ-a, u okviru Dana otvorenih vrata[/pullquote]⁃ U sklopu akcije pozivamo građane da dragovoljno predaju, bez vremenskog ograničenja, zabranjeno i dozvoljeno oružje za koji nemaju oružani list niti vlasnička prava. Putem besplatne telefonske linije 08008892 građani se mogu informirati o dragovoljnoj predaji oružja, a informacije o ostavljenom ili pronađenom oružju mogu dostaviti pozivom na broj policije 192, kazala je Marić, dodajući kako u slučaju da trenutno ipak nelegalno posjeduju oružje, građani bez straha bilo kakvih sankcija, mogu pozvati policijske djelatnike koji su stručno osposobljeni za preuzimanje oružja, streljiva i eksploziva.
⁃ Isto tako, naglasila je kako se u 2013. koristi novi logo kampanje: ‘Manje oružja-izbacimo uljeza’, a kako bi se najmlađima približila poruka organiziralo se i nekoliko desetaka ‘strip radionica’, pa i na prostoru PUZ-a, u okviru Dana otvorenih vrata.
Dobro osmišljen projekt daje i konkretan rezultat:
⁃ U razdoblu od 1.1. do 30.11, 2013. predano je 38 komada vatrenog oružja, 14 komada automatskog oružja, šest komada poluautomata, osam pištolja i revolvera, 267 komada rasprskavajućeg oružja, 134 ručne bombe, 22 mine, 21.035 komada sreljiva za dugo i kratko naoružanje i 3.1 kilogram najrazličitijeg eksploziva, nabrojao je Žodan.
Na ‘pressici’ je upućeno i upozorenje građanima da u predblagdansko i blagdansko doba posebno pripaze na svoje stvari u prodavaonicama i trgovačkim centrima.
Preporučeno je, uz ostalo, da izbjegavaju nositi veće novčane iznose, poželjno je da račune plaćaju karticama, ne zapisuju pinove na kartice i ne nose sa sobom papiriće na kojima su napisani pinovi, drže torbice i ruksake zatvorenima i ispred sebe, ne ostavljaju ih u blizibni ili u kolicima.
Poziva se da novčanike, mobitele i druge vrijedne ‘sitznice’ drže u unutarnjem džepu jakne ili u prednjem džepu hlača, ne ostavljauu stvari, naročito ne MP3 playere, mobitele i laptope, na vidljivom mjestu u automobilima, zatvaraju i zaključavaju vrata i prozore na vozilima.