I Vir dobio proračun za 2014.

Usvojen rebalans proračuna za 2013. godinu u iznosu 54,1 milijun kuna, kao i proračun za 2014. godinu u iznosu 74.4 milijuna kuna, bile su glavne točke zadnjeg sastajanja vijećnika u 2013. na otoku Viru, izvještava se na općinskoj net-stranici.

Prijedlog opozicije okupljene oko Udruge „Vir bez podjela“ da se komunalni doprinos smanji sa 40 i 30 kuna, ovisno o vrsti plaćanja, na jedinstveni iznos od 10 kuna odbačen je kod vladajuće koalicije i proglašen ‘nastavkom njihove predizborne kampanje koju birači nisu prepoznali i podržali’. Trenutni pokazatelji govore kako je prosječna cijena legalizacije na Viru 9.300.00 kuna po objektu, a ukoliko se plaća na rate mjesečna rata iznosi 206 kuna.

Stav vladajućih opozicija je nazvala logikom feudalizma koja njeguje zakonitost uzimanja kroz poreze i dažbine, te prozvala vladajuće za socijalnu neosjetljivost, dok su potonji odgovorili kako je opće ‘poznato da je Općinska uprava na čelu s načelnikom Kristijanom Kapovićem uspostavila program socijalnih potpora prema građanstvu kakav ne poznaje niti jedna jedinica lokalne samouprave u RH.’

Umjesto najavljivane i na zahtjev opozicije željene i očekivane izvanredne sjednice Općinskog vijeća s jednom točkom dnevnog reda – raspravom o smanjenju cijene komunalnog doprinosa – održana je redovna i posljednja ovogodišnja 6. sjednica Općinskog vijeća Općine Vir sa 15 točaka dnevnog reda.

Bio je to povod, navodi se u opširnom izvješću dostupnom na Internet stranici Općine Vir, za prvim prigovorom kojega je s govornice Općinskog vijeća uputio opozicijski vijećnik dr.sc. Marko Vučetić, a potom i za žučnu, nervoznu te povremeno osobnu i uvredljivu trosatnu raspravu o gotovo svim točkama dnevnog reda. Akteri najžešće dosadašnje političke „izmjene udaraca“ u ovom sazivu Općinskog vijeća, trostruki uzastopni načelnik Općine Vir Kristijan Kapović te nezavisni vijećnik i prva opozicijska violina dr.sc. Marko Vučetić, navukli su rukavice i politički „udarali“ argumentima, protuargumentima, uvjeravanjima, kvalifikacijama i diskvalifikacijama, povremeno uz odobravanja, negodovanja ili podršku nekolicine građana prisutnih na sjednici.

Između svih tih malih verbalnih drama, Općinsko vijeće usvojilo je i donijelo odluke o Izmjenama i dopunama proračuna Općine Vir za 2013. godinu s pripadajućim programima, o izvršavanju proračuna Općine Vir za 2013. godinu te, u proračunskom dijelu dnevnog reda i Odluku o prihvaćanju proračuna Općine Vir za 2014. godinu s pripadajućim programima, planom razvojnih programa i projekciji za 2015. i 2016. godinu.

Mislili smo kako je priča oko ovogodišnjeg proračuna završena na prošloj sjednici Općinskog vijeća, ali zbog projekta Dječjeg vrtića i Ambulante ponovno radimo Izmjene i dopune. Zaprimili smo okončanu situaciju za radove na zgradi vrtića i ambulante od strane izvođača, poduzeća Špelić d.o.o. Kako nismo planirali više sredstava za tu namjenu, bilo je nužno unijeti izmjene u proračun. Ovaj će se rashod financirati prihodima od poreza“, objasnila je Izmjene i dopune ovogodišnjeg proračuna dipl.oec. Ljiljana Vučetić, pročelnica Upravnog odjela za računovodstvo i proračun. Riječ je o približno 277 tisuća kuna koje se još trebaju platiti, što daje iznos od oko 5.2 milijuna kuna ukupne neto vrijednosti obavljenih radova temeljem ugovora o izgradnji ambulante i dječjeg vrtića. „Iz ovoga se vidi kako su informacije koje dolaze od strane „Vir bez podjela“ o potrošenih 8,

5 milijuna projektu vrtića i ambulante – neistinite“, dodao je načelnik Kapović.

Na koncu, proračun općine Vir za 2013. godinu zaokružen je na približno 47,3 milijuna kuna, ili ukupno oko 54.1 milijun kuna s oko 6,5 milijuna kuna viška iz prethodne 2012.godine. Analizirajući proračunske stavke, nezavisnog vijećnika Mladena Šimundića zasmetali su izdaci za virske udruge.

– Umjesto smanjenja izdataka za udruge, mi imamo nova povećanja. Čemu one uopće služe i na što troše, pitao je vijećnik Šimundić.

– Postoje proračunski koeficijenti koje treba zadovoljiti kada su u pitanju udruge, odnosno financiranje kulture ili zdravstva, odgovorio je načelnik Kapović te ukazao na činjenicu kako Grad Zadar s proračunom od 380 milijuna kuna ima manje investicija nego Vir sa sedam puta manjim proračunom.

– To je normalno s obzirom da je Vir kao mjesto gladan komunalnih investicija, dodao je Kapović i ukazao kako „Općina nisu samo beton, asfalt i zelenilo, to su i ljudi“. U raspravu se pitanjem uključio vijećnik Marko Vučetić:

– Slažem se kako Općinu čine i ljudi, ali i primjećujem kako se novac daje ljudima koji nisu s područja Općine Vir. Zašto se financiraju Atletski klub iz Poličnika ili Bodybuilding klub iz Zadra?

Atletski klub dobiva novce za organizaciju virskog maratona, a Bodybuilding klub radi za virske članove“, kazao je Kapović nakon čega su sa 8 glasova „za“, 4 „protiv“ i jednim suzdržanim usvojene Odluke o Izmjenama i dopunama proračuna Općine Vir za 2013. godinu i o izvršavanju proračuna Općine Vir.

Rasprava o proračunu za 2014. godinu u iznosu od 74.421.500,00 kuna s pripadajućim programima donijela je prigovor vijećnika i teologa Šimundića, odnosno njegovih 17 amandmana u pisanoj formi na prijedlog proračuna za sljedeću godinu.

Proračun nije u skladu sa zakonom o financiranju lokalne uprave i samouprave koji nalaže da se 70 posto uplaćenih sredstva građana moraju građanima vratiti ispred njihovih objekata. Koliki je postotak na Viru?, pitao je Šimundić, pa nastavio:

– Troši se na sve strane, a zaobilaznica je u katastrofalnom stanju. Zaštita okoliša trebala bi biti u prvom planu, a događa se da građani ne mogu od smrada otvoriti prozore. Također, što je sa lokalnim cestama koje nisu osvijetljene?

Odgovorio mu je načelnik Kapović:

– Novac namijenjen za infrastrukturu ne može se trošiti u neku drugu svrhu. Pa mi smo do sada investirali preko 70 milijuna kuna za izgradnju vodovodne i kanalizacijske mreže, a u svakom ciklusu investiramo na cestama i rasvjeti što je vidljivo golim okom. Investirat ćemo dalje u svako naselje i ulicu, ali za takav zahvate treba vremena i strpljenja.

Odluka o prihvaćanju proračuna Općine Vir za 2014. godinu prihvaćena je sa 9 glasova „za“ i 4 opozicijska „protiv“. Istim omjerom snaga i glasova usvojene su i odluke o imenovanju komisija za popis imovine i obveza Općine Vir, o Izmjenama i dopunama financijskog plana trgovačkih društava „Čisti otok“ i „Vir održavanje“ za 2013. i 2014. godinu, dok su financijski planovi društava „Vir turizam“, „Vodovod Vir“, „Virsko komunalno gospodarstvo“ i „Vir zaštita“ prihvaćeni sa 8 glasova „za“, 4 „protiv“ i jednim suzdržanim.

Uoči financijskog izvješća virskog Ureda Turističke zajednice vijećnik Šimundić zatražio je od direktora Šime Vučetića objašnjenje zašto TZ s milijun ostvarenih noćenja nije zaradio 6 milijuna kuna od prijava gostiju.

– Koliko je turista bilo, koliko se zaradilo i gdje je novac?, pitao je Šimundić.

– Imali smo 93,5 tisuća gostiju ili 1,02 milijuna noćenja, kada govorimo o cjelogodišnjoj statistici. Drugo, morate znati kako ne plaćaju svi gosti 6 kuna pa da onda jednostavno izračunamo kako je milijun noćenja jednako 6 milijuna kuna. Djeca do 12 godina ne plaćaju uopće, kao ni invalidne osobe, a novac koji spominjete nije naš, već ga u postotku povratno dobivamo od Hrvatske turističke zajednice“.

Izvješće je prihvaćeno sa 9 glasova „za“ uključujući Šimundićev glas, te 4 glasa „protiv“. Izmjene i dopune financijskog plana Dječjeg vrtića „Smješko“ za 2013. i 2014. godinu, kao i Odluka o izmjeni i dopuni Odluke o raspoređivanju sredstava za rad političkih stranaka usvojene su sa 8 glasova „za“, 4 „protiv“ i jednim suzdržanim, dok je opozicijski prijedlog o Izmjeni Odluke o komunalnom doprinosu Općine Vir odbačen s 8 glasova „protiv“ uz 5 glasova podrške.

Dnevnom redu pridodana je i Izmjena Odluke o komunalnoj naknadi za turističke objekte, pa je usvojen prijedlog da se turističkim kapacitetima smanji koeficijent sa 5 na 3 na godišnjoj razini, i to za sve turističke iznajmljivače. Na kraju Općinskog vijeća održanog 16. prosinca predsjednik Glavan poželio je svima čestit Božić i sretnu Novu godinu uz poziv na tradicionalno druženje u restoranu „Kotarina“, dok je dr.sc. Vučetić istaknuo svoje druženje s građanima te svima na druženju u virskom restoranu uz sretne božićne i novogodišnje blagdane poželio i „njegovanje refleksa hranjenja“.

I prije „rešetanja“ po točkama dnevnog reda, već je aktualni sat ponudio djelić nabrijane atmosfere na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Općinskog vijeća: „Ovo je već drugi put da se ne poštuje zakonitost. Vijećnici opozicijske koalicije zatražili su sazivanje izvanredne sjednice, a vi ste suprotno zakonu našu inicijativu uvrstili u redovnu sjednicu“, kazao je Vučetić tražeći objašnjenje za takav postupak. Odgovor je bio vrlo kratak:

„Ako vam nije po volji, ako mislite da je nešto protuzakonito, žalite se Ministarstvu uprave“, zaključio je raspravu predsjednik Općinskog vijeća Miroslav Glavan.

I drugo pitanje Općinskom vijeću uputio je dr.sc. Vučetić:

– Tko je zadužen za administriranje službenim mrežnim stranicama Općine Vir? To ne bi smio biti prostor prozivanja članova jedne udruge, već mjesto informiranja građana i predstavljanja rada Općine.

Riječ je uzeo načelnik Kapović.

– Iza svih informacija stoji općinska uprava. Do prije koji dan za posao administriranja mrežnim stranicama bio je zadužen dr.sc. Dražen Žepina, a sada je to dipl.oec. Kristina Perić. Ne vidim problem oko administriranja jer je na stranicama sve transparentno i demokratski.

„Demokracija pretpostavlja afirmativno djelovanje, a mi smo saznali kako ste iznosili neistine i dezinformirali javnost“, replicirao je Vučetić, a odgovor nije trebalo čekati.

„O čemu vi pričate i čitate li vi sadržaj na stranicama vaše udruge? Znate li kakve se neukusne stvari objavljuju o ljudima, što se piše i što je tu afirmativno? Da sam na vašem mjestu s obzirom da se pozivaju na vaše ime, ozbiljno bih popričao s administratorom vaših stranica“, uzvratio je Kapović.

– Vi stalno iznosite neistine. Ja nisam predsjednik nikakve udruge“, inzistirao je Vučetić, a nakon što je Kapović primijetio kako je Vučetić „čas lider Vira bez podjela, a čas nije“, ispada da je „čas jedno, čas drugo“, te da „ljudi nisu blesavi i znaju tko je što i tko iza čega stoji“, predsjednik Glavan im je oduzeo riječ i prekinuo raspravu.

Kada se raspravljalo o financijskom planu tvrtke „Vir turizam“, vijećnik Marko Vučetić zatražio je od direktora poduzeća Zdenka Mičića objašnjenje prihodovanja temeljenjem najma „Ville Lanterna“ Općini Vir od 200 eura dnevno, pa potom zaključio:

„Ovo je prvorazredni ekonomski kanibalizam! Sami sebi plaćate i vrtite se u krug; Općina sebi plaća najam kada Vir turizam nema potrebu za najmom“.

„Vi ste oduvijek bili protiv projekta rekonstrukcije i uređenja Lanterne“, odgovorio je Kapović i nastavio:

„Lanterna je spomenik nulte kategorije, pa smo je ionako bili dužni revitalizirati. Stavili smo je u funkciju turizma i promidžbe Vira zbog čega je prvi put otok službeno posjetio jedan ministar, a vijest o preuređenju Lanterne izašla je u svim lokalnim, nacionalnim i regionalnim medijima kao prvorazredni turistički projekt. Taj je prostor bio devastiran još od 1992. godine i to vam 20 godina nije smetalo? Što se tiče plaćanja najma, to pravo koristimo u reprezentativne marketinške i poslovne svrhe, a što se tiče financiranja rekonstrukcije to je bio posao koji je odradio Vir turizam kroz kreditna sredstva. Drugo, ukoliko vam netko isporučuje uslugu, tu uslugu treba sukladno zakonu i naplatiti“.

 

Na kavi s osuđenim kriminalcem

Vijećniku dr.sc. Vučetiću u raspravi o financijskom planu trgovačkog društva „Vir zaštita“ zasmetala je činjenica postojanja zaštitarske tvrtke u vlasništvu Općine Vir.

„Prema mojim saznanjima“, kazao je Vučetić i istaknuo: „Vir zaštita je jedino trgovačko društvo zaštitarske djelatnosti koje je osnovala jedinica lokalne samouprave“. Načelnik Kapović objasnio je funkcioniranje zaštitarske tvrtke i zakonskih obaveza:

„Na svim javnim objektima postoje zaštitari, a to je mislim svima jasno. Naše zakonske obaveze su osigurati i zaštiti imovinu Općine Vir čija je vrijednost višemilijunska te se kao takva mora štititi. Zato je bolje da smo osnovali vlastitu tvrtku i zaposlili Virane nego da plaćamo tvrtke iz Zadra, Zagreba, Splita ili Rijeke. Drugo, zadatak direktora je da tu djelatnost proširi i na 13 tisuća objekata na Viru, što je veliki komercijalni potencijal poduzeća“.

U nastavku diskusije dr.sc. Vučetić primijetio je uspostavu feudalnih odnosa na Viru, a raspravi se priključio i drugi opozicijski vijećnik Igor Vučetić tražeći objašnjenje na najavu izravnog preuzimanja upravljanja lučicama na otoku Viru od strane Općinske, ili putem trgovačkog društva, s obzirom na činjenicu prethodno odrađenih ulaganja u te lučice od strane privatnih osoba.

„Upravljanje lučicama provest će se sukladno zakonu. Dakle, uz legalizaciju objekta ishodovat će se koncesija te upravljanje dovesti u zakonske okvire“, kazao je načelnik Kapović upozoravajući na dosadašnju praksu kršenja zakona po kojoj su lučice, umjesto u službi građana, postale izvor zarade švercerima i kršiteljima zakona.

„Vezovi se iznajmljuju i nezakonito prodaju uglavnom građanima stranih država za više tisuća eura godišnje, a da od toga građani, općina ili država nemaju nikakve koristi. Tim nezakonitim radnjama najviše se koriste upravo ljudi koje vi zdušno branite“, još je dodao Kapović. Uz podršku dr.sc. Vučetića, vijećnik Igor Vučetić nadovezao se na raspravu o trgovačkom društvu „Vir zaštita“.

– Od koga vi štitite javne objekte, od koga očekujete napad na te objekte i zašto im treba zaštita? Jesmo li mi u ratu?, retorički se zapitao.

– Svakodnevno se uništava općinska imovina – komunalna oprema, hortikultura, javni objekti – te se kao takva mora štititi. Kad već postavljate to pitanje možemo se osvrnuti na predizborno razdoblje i na sam dan izbora kada su se uništavali javni sadržaji uključujući i zgrada Općine Vir koja je bila izložena napadima od vaših simpatizera. Također, moja obitelj i roditelji bili su fizički ugroženi od strane članova i simpatizera vaše koalicije“, odgovorio je Kapović i dodao:

„Uostalom, vi bi dr.sc. Vučetiću trebali malo poraditi na zaštiti svog imidža s obzirom da često šetate i pijete kavu s osuđenim kriminalcem. To je, na žalost, neosporna činjenica“.

Prosječnih 9,3 tisuća kuna za legalizaciju

Inicijativa virske političke opozicije s pet potpisa i glasova za smanjenje komunalnog doprinosa koji iznosi 30 i 40 kuna na 10 kuna, nije urodila plodom. „Komunalni doprinos ostat će kakav jest jer je od 22. listopada 2012. godine značajno smanjen“, naglasio je to nekoliko puta načelnik Kapović, i to upravo u iznosima koje je zahtijevala sadašnja opozicija.

„Komunalni doprinos se stalno smanjivao, a posljednji puta na vaše opozicijske zahtjeve. Vi ste tražili 40 kuna i to smo usvojili. Tražili ste i 30 kuna i to smo također usvojili. Ono što sada tražite – cijena doprinosa od 10 kuna, ekonomski je potpuno nerealna i značila bi da Općina Vir više ne bi mogla ulagati u infrastrukturne projekte. To je platforma koju smo uoči izbora ponudili biračima i oni su je prepoznali i podržali. Vaše ideje o 10 kuna ili jednoj kuni po Šimundićevom programu nisu podržali i to je kraj priče“, sažeo je Kapović razloge neprihvaćanja inicijative. Opozicija, naravno, nije bila zadovoljna.

– Druge općine i gradovi imaju komunalni doprinos u rasponu od 4 do 12 kuna. 10 kuna bila bi realna cijena koja bi mogla pomoći građanima u ovakvoj ekonomskoj situaciji, jer nije isto plaća li se 10 ili 40 tisuća kuna za legalizaciju objekta“, kazao je Igor Vučetić, a Kapović konkretizirao kako plaćanje izgleda u praksi:

– Do sada se legaliziralo 1464 objekta s prosječnom veličinom objekta od 110 m² te prosječnom kubikažom 310 m³, pa komunalni doprinos za do sada legalizirane objekte iznosi 9.300,00 kuna, što je još manje od 10.000,00 kuna za koje se vi zalažete, i to upravo danas na ovoj sjednici. To pokazuje kako ne posjedujete elementarna znanja o veličini, kubikaži i broju objekata na otoku, odnosno iznosu mogućeg komunalnog doprinosa već paušalno baratate s ciframa i obmanjujete javnost o nekim iznosima od 40 ili 50 tisuća kuna komunalnog doprinosa po objektu. Drugo, ako se komunalni doprinos uplaćuje u ratama kroz 5 godina dolazi se do iznosa od 206 kuna mjesečno, što nije puno“.

Vijećnik dr.sc. Vučetić nije bio zadovoljan ni ovim objašnjenjem:

– Puno je i 200 kuna onomu tko nema, a vi ne pokazujete nikakvu socijalnu osjetljivost prema onima koji nemaju. Ovdje je na djelu logika feudalizma koja njeguje zakonitost uzimanja kroz poreze i dažbine.

Kapović je odbacio Vučetićeve opaske podsjećajući kako ‘Općina Vir ima socijalni program, paletu socijalnih potpora i davanja prema stanovništvu kakvu nema nitko u Republici Hrvatskoj te da su opozicijska traženja smanjenja doprinosa nastavak predizbornih aktivnosti koja su trebala biti okončana još u svibnju’.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...