Duboko more problema
Protekli vikend bio je diljem primorskog djela zemlje u znaku drevnog blagdana pomoraca. Premda se sv. Nikola tradicionalno, prema kršćanskom katoličkom kalendaru, slavi 6. prosinca, njegovo obilježavanje, više ili manje svečano, ali uglavnom prigodno u skladu s trenutkom, produljilo se s petka na subotu, nedjelju, a nastavlja se i kroz tekući tjedan.
Tako se zaštitnik pomoraca i brodaraca osobito slavio Rijeci, Zadru, Šibeniku, Splitu i Pločama.
Uz tradicionalno polaganje vijenaca, ove godine su predstavnici Sindikata pomoraca Hrvatske iskoristili trenutak za isticanje problema koji more sve hrvatske pomorce i još uvijek se ne rješavaju. Ministar pomorstva Hajdaš Dončić je na njihove zahtjeve dao i odgovor na licu mjesta na brodu Zadar.
U trajektnoj luci Split, gdje je u sklopu središnje proslave povodom Dana Svetog Nikole, uručio devet priznanja zaslužnim pojedincima i tvrtkama iz pomorstva i brodarstva za doprinose u pomorskom i riječnom gospodarstvu tijekom proteklog 12-mjesečnog razdoblja.
Naime, u Splitu je u organizaciji Plovputa i Sindikata pomoraca Hrvatske, nakon 22 godine otvoren spomen-svjetionik na Katalinića brigu. U samo tri mjeseca obnovljen je svjetionik, čiju je obnovu potaknuo bivši zaposlenik Ureda SPH pod Marjanom, Anton Malger, a završetak borbe je dočekao novi voditelj područnog ureda, Neven Melvan.
On je u prisutstvu ministra, zaposlenika ministarstva, radnika tvrtke Plovput, okupljenih građana i pomoraca, iskoristio značajnu priliku i poseban dan, istakavši s koliko nepravde se hrvatski pomorci bore svakodnevno na svojim ‘radnim mjestima’.
To su.sve dulji radni sati, posljedični umor i iscrpljenost pomoraca na brodu, pojava jeftinije radne snage i sve manje radnih mjesta za hrvatski kadar, problem zvan 183 dana i plaćanje poreza koje je zadesilo mali postotak najosjetljivijeg dijela pomoračke strukture, one koji su zbog zdravstvenih problema u nemogućnosti ispuniti takvu kvotu, i konačno problem zapošljavanja mladih kadeta, pripravnika i asistenata, nabrojao je između ostaloga Melvan, ističe se na stranici SPH-a.
[pullquote align=”right”]Ministarstvo će subvencionirati troškove ukrcaja vježbenika palube i stroja i očekujemo da to realiziramo već u slijedećem proračunskom razdoblju. Svaki ministar je prolazan, a vi ostajete, poručio je ministar Hajdaš[/pullquote]Ministar Siniša Hajdaš Dončić saslušao je govor i na isti odgovorio sat vremena kasnije, na brodu Zadar, gdje je tradicionalno podijelio priznanja pojedincima i tvrtkama iz pomorstva:
Zbog činjenice da se trenutno teško zapošljavaju mladi koji svoju pomorsku karijeru tek trebaju početi graditi Ministarstvo će subvencionirati troškove ukrcaja vježbenika palube i stroja i očekujemo da to realiziramo već u slijedećem proračunskom razdoblju. Svaki ministar je prolazan, a vi ostajete, poručio je ministar Hajdaš.
U Sindikatu pomoraca Hrvatske naglasili su kako će se potruditi da njegov odgovor na pitanje problema kadeta ne ostane prazno obećanje ‘bačeno u vjetar’.
U Zadru je novi voditelj ureda Luka Mišić uz polaganje vijenca, u prisustvu kadrovskog direktora Tankerske plovidbe Gorana Milina, dogradonačelnika Zadra Ivice Vlakića, dožupana Rudofa Dvorskog, dopredsjednika gradskog vijeća Dražena Grgurovića i Lučkog kapetana istaknuo da…
– Mladi pomorci bez iskustva teško pronalaze prvi ukrcaj, pogotovo kadeturu i asistenturu, ali nakon višegodišnjih nastojanja Sindikata pomoraca Hrvatske, postoje najave da će ih Ministarstvo pomorstva subvencionirati. Osim toga, veliki su doprinosi i porezi koje pomorci moraju plaćati, a unutar hrvatskog administrativnog okvira oni su neprepoznati.
Dan Sv. Nikole u Pločama je pod vodstvom ITF inspektora Romana Perića obilježen isplovljavljanjem nekoliko brodica u konvoju i bacanjem vijenca u more lučkog akvatorija, a ITF inspektor Milko Kronja je u Šibeniku položio vijenac u društvu župana i djelatnika pomorskog sektora.
U Rijeci je u atriju zgrade Jadrolinije održana misa za poginule pomorce tog brodara, a članovi Sindikata pomoraca Hrvatske kapetan Mario Šarac, Neven Predovan i Milkica Ilijašić položili su vijenac za sve pomorce Jadrolinije poginule u Domovinskom ratu. S broda Vid riječke Lučke kapetanije u počast svim stradalim i nestalim pomorcima u Riječki zaljev spušten je vijenac.
U Bakru je nakon tradicionalne proslave u pomorskoj školi, ministar obrazovanja Željko Jovanović spustio vijenac u more s broda Vila Velebita.