Tijekom sna se mršavi i raste, a povećava se i seksualna želja
Taman prije nego što se utone u san, temperatura tijela počinje padati. Taj pad singlizira mozgu da otpusti hormon spavanja melatonin i krene na počinak. Temperatura tijela je najniža oko pola tri sata ujutro, a pada za stupanj do dva zbog čega se preporučuje pojačati grijanje.
U snu se tijelo odmara pa srce ne treba pumpati toliko krvi kao kad smo budni. Otkucaji se usporavaju, snižava se krvni tlak kao i cirkulacija, a srce i krvožilni sustav to vrijeme koriste za obnovu. Ovo ne vrijedi za one koji pate od apneje, zato što prestanak disanja povisuje tlak pa je najbolje zatražiti liječničku pomoć. Dobar san osobito je važan za ljude koje muči visoki tlak zato što prirodni pad tlaka za vrijeme spavanja smanjuje rizik od bolesti srca.
U snu se mršavi
Za vrijeme spavanja izdisanjem vlažnog zraka i znojenjem gubi se dosta tekućine, a samim time i kilograma. Isto se događa i tijekom dana, ali to se nadoknađuje hranom i pićem. Prema tome, sedam sati sna idealno je za zdravu tjelesnu težinu, a sve manje od pet sati povećava rizik od debljanja.
U snu tijelo raste
Diskovi u kralježnici koji imaju ulogu jastučića između kostiju šire se i obnavljaju za vrijeme spavanja jer ih težina tijela ne pritišće kao u stojećem položaju. Kralježnicu najmanje opterećuje spavanje na boku i omogućuje još veće rastezanje diskova.
Privremena paraliza sprječava da snove provedete u dijelo
Iako zvuči pomalo zastrašujuće, tijekom sna mišići su privremeno paralizirani. Takvo stanje sprječava ljude da naprave sve ono što sanjaju, a javlja se u REM fazi oko 90 minuta nakon utonuća u san.
Tijekom REM faze oči se trzaju i kreću brzo s jedne strane na drugu, no stručnjaci ne znaju točan uzrok ove pojave. Trzanje se može povezati sa snovima jer se sanja upravo u REM fazi, a buđenje u ovoj fazi može biti jako stresno za organizam. Najviše odmora tijelo dobiva nakon sedam i pol sati sna, odnosno pet ciklusa s time da jedan ciklus spavanja obično traje 90 minuta.
Grčanje tijela u snu uobičajena je pojava, a s time ima problema gotovo 70 posto ljudi. Dio stručnjaka tvrdi kako je za to kriv neuredan režim spavanja, dok drugi smatraju kako je ova pojava neizbježna. Istraživanja su potvrdila da se trzanje povezuje s naglim padom tlaka, dok je za trzaje u nogama kriv manjak željeza.