Otvara se “najslađa” trgovina u gradu

S obzirom na krizna vremena u kojima živimo svaka novootvorena trgovina, novo radno mjesto i promocija grada u ovom slučaju na “najslađi” način zaslužuje posebnu pozornost.  Takav primjer pružio nam je naš prvi zadarski proizvođač čokolade, ali i zapaženi inovator, Dubravko Vitlov.  Smatra kako su za ovakav vid proizvodnje najbitnije kvalitetna sirovine, vješte ruke i puno ljubavi prema ovom poslu koji je zapravo Dubravkov obiteljski.  Svoju priču o čokoladi započeo je još prije 20-ak godina u dalekoj Kanadi gdje je u izlozima slastičarskih trgovina gledao izradu čokoladnih pralina. Svoje iskustvo je pretočio u još uvijek pionirski pothvat kada je započeo s proizvodnjom čokolade na našem području. U svom radu pazi i na najmanje detalje. Obrada se vrši samo na mramornom stolu i to isključivo ručno. Dubravko je nekada bio samo promatrač, a sada je ostvario svoj san. U radu mu pomaže obitelj i nekoliko djelatnika, a kruna njegovog inovatorskog duha i zalaganja je i prva specijalizirana trgovina “Vitlov čokolade” u ulici Borelli 7 koja sutra službeno započinje s radom. Vjerujemo kako će ova trgovina svojom posebnošću koja na najbolji način predstavlja mogućnosti naše županije i grada postati jedna od bitnih nematerijalnih atrakcija našeg grada, ali i RH.  U ponudi “Vitlov čokolade” nalazi se nekoliko vrsta pralina, kao i tabli čokolade s raznim egzotičnim i standardnim dodacima.

– Praline su nam najjači adut jer čokoladne table može gotovo svatko napraviti, samo je izbor sirovine bitan. Najponosniji sam  na praline jer u njihovoj izradi je jako važna umješnost, znanje i tehnika. Tako imamo praline s mliječnom čokoladom s Maraschino aromom, cherry brandy bomboni u bijeloj čokoladi, tamna čokolada punjena likerskim punjenjem višnje odnosno Maraschina, amaretto bomboni u gorkoj čokoladi, s pravim bademom, praline s cvijetom naranče, kavom, limoncellom te sa starim talijanskim likerom L’acrime d’Oro, u kojem ima zelenog papra, kardamona uz dodatak cimeta čime se dobiva jedinstven, egzotičan i bogat okus. Radimo još mnogo okusa no startamo s ovima, ali postepeno ćemo dodavati i druge nove okuse. Radimo s tamnom čokoladom koja ima 61 posto kakao mase te 40 posto kakao maslaca, mliječnom koja ima 35 posto kakao mase s dosta velikim udjelom mlijeka u prahu te vrlo kvalitetnom bijelom čokoladom s velikim postotkom mlijeka u prahu i 30 posto kakao maslaca, vrlo finom couverture čokoladom, kazao je Vitlov dodajući kako se nada da će potrošači prepoznati kvalitetu.

Čokoladne table su u ponudi s dodacima poput chilija, cvijeta soli, đumbira, sušene maraške, pistacijama, šafranom, itd., a Zadrani su, kako ističe Vitlov, jako radoznali u degustaciji novih okusa.

ANG_3262

Preokupacija čokoladom Dubravka Vitlova započela je još prije 20 godina, kada je u Kanadi vidio kako se to radi za turiste. Majstori čokolade su radili prave turističke atrakcije na način da su iza izloga odrađivali čitav proces izrade pralina čime su privlačili brojne znatiželjne poglede, a vrlo brzo i kupce koji su u redovima čekali na svoj komad najslađe slastice. Ovakav način prezentacije proizvoda je u primisli i Dubravka Vitlova no, za sada ipak u nekoj doglednoj budućnosti.

Prvi u Hrvatskoj, Dubravko proizvodi čokoladu s vrstom višnje koja raste samo na zadarskom području. Poznato je kako su upravo u Zadru stoljećima djelovale brojne destilerije koje su prerađivale lokalnu višnju marašku, ali i ostalo voće. Najveći i najpoznatiji proizvođač Luxardo otvorio je destileriju još 1821. godine, a njegovi su se likeri pili na kraljevskim dvorovima širom Europe. Luxardo je odavno spojio čokoladu i likere te osvajao prva mjesta na brojnim svjetskim izložbama. Duša “Vitlov” pralina je upravo spomenuta Luxardova aroma, dok tijelo proizvoda čini fina čokoladna kuvertura (couverture), obrađena na mramoru starom belgijskom metodom.

Sve rade sami – od proizvodnje do osmišljavanja ambalaže. Hrvatski slatkiš žele zadržati hrvatskim. Sve sastojke pronalaze kod kuće, ništa nije umjetno te upravo stoga njihove praline imaju rok trajanja najdulje dva mjeseca.

– Praline su kratkotrajne jer su punjenja bazirana na maslacu i vrhnju koji u sebi imaju vlage, odnosno vode čime se snižava dugotrajnost proizvoda. Danas se kod nas u RH jako puno koriste biljne hidrogenizirane masnoće koje ne postoje u prirodi već se rade kemijskim putem  tako da se biljna ulja zgušnjavaju kemijskim procesom čime se povećava dugotrajnost proizvoda i postojanost.  S tim jeftinim margarinima snižavate cijenu proizvoda, no na takav način čokoladu kontaminirate s tvarima koje uopće ne postoje u prirodi. Mi upravo koristimo taj adut da stavljamo maslac i vrhnje čime smanjujemo dugotrajnost, ali povećavamo organoleptiku, istaknuo je Vitlov.Dubravko Vitlov

Početci su za Vitlova bili teški. Iako je iza njega stao čak i Franco Luxardo svojim recepturama, likerima i aromama, a sirovinu za čokoladu je dobavljao iz Italije, Belgije i drugih zemalja, te imao i potporu Poduzetničkog centra, Grada Zadra i Zadarske županije, pa čak i Carine za uvoz osnovnih materijala bez dodatnih trošarina, banke su bile rezervirane za takve poduzetničke projekte. No, upornost se isplatila i zadarska čokolada je ugledala svjetlo dana na domaćem i stranom tržištu nastavijajući tradiciju započetu još prije 80 godina kada je u Zadru osnovana prva tvornica čokolade “Ausonia” koja je osvajala brojne nagrade za svoje proizvode. Dakle, mnogima malo poznata činjenica je da je Zadar osim Maraschina imao i “najslađu” tvornicu koju je upravo Vitlov vratio tamo gdje joj je bio dom, u Zadar.

Danas se Vitlov Maraschino Chocolates nude preko stranica Turističke zajednice grada Zadra kao vrhunski zadarski proizvod, kao spoj tradicije i čokolatijerske umješnosti. Osim toga nude se i kao prigodni protokolarni darovi u Saboru RH, Zadarskoj županiji i Gradu Zadru, ali uzimaju ih i brojne tvrtke, banke i osiguravajuće kuće za prigodne blagdanske darove.

[nggallery id=432]

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...