Kreativnost – nužan korak do sreće

Teško bismo mogli reći da je kreativnost siguran put do sreće u životu jer možemo nabrojati mnoge nesretne umjetnike. No, kreativnost u životu predstavlja jedan od nužnih koraka kako bismo bili zadovoljni i ispunjeni iznutra.

Kako to da nas samo gledanje i doživljavanje bilo kojeg vida umjetnosti – kazališne predstave, slike, skulpture, filma, glazbe, knjige – inspirira i podiže našu energiju? I to neovisno o emocijama koje to umjetničko djelo budi u nama. Možemo gledati neki potpuno melankoličan film i osjetiti nadahnuće, duboke emocije, povezanost s likovima i prodrijeti u najdublje dijelove sebe.

 

Veza mozga i umjetnosti

Neuroestetika, vrlo mlado područje istraživanja, bavi se proučavanjem povezanosti umjetnost i ljudskog mozga. Istraživanja pokazuju da iako se ljudski mozak ne razlikuje mnogo od mozga štakora u vidu funkcioniranja emocija, poimanje umjetnosti i emocionalnih doživljaja koji se uz nju vežu isključivo su sposobnost ljudske vrste. To nam omogućuje mozgovna kora, evolucijski najmlađi dio mozga koju jedino naša vrsta ima u tolikoj mjeri razvijenu. Moglo bi se reći da od kada postoji ljudska vrsta u ovom obliku u kojem smo danas, postoji i potreba za stvaranjem umjetnosti. To se očituje u prvim slikama na zidovima spilja na kojima su naši preci prikazivali čovjeka i ljude. Jedna od svrha umjetnosti je da nam omogući da doživljavamo svijet izvan njegovih uobičajenih i očekivanih okvira. Putem umjetnosti možemo na siguran način isprobavati neke potencijalno „opasne“ ideje bez posljedica, zamišljati što bi bilo kad bi bilo.

 

Katarza u umjetnosti

Umjetnost predstavlja reprezentaciju svijeta na način na koji ju umjetnik vidi. Kroz doživljaj nekog umjetničkog djela možemo se pročistiti, iskusiti i pokazati neke emocije koje se kriju u nama. Umjetnost možemo shvatiti i kao posrednika između unutarnjeg i vanjskog svijeta te doživljaja tog svijeta. Primjerice, mala djeca pri odvajanju od svojih roditelja pri odlasku u jaslice i slično, koriste prijelazne objekte poput igračaka i dragih predmeta, dekica. Kad postanemo malo stariji i prerastemo prijelazne objekte, i dalje ostaje potreba za povezivanjem unutarnje psihičke realnost i vanjskog svijeta. Neka od sredstava za povezivanje onoga iznutra i onoga izvana su igra, umjetnička kreativnost i uživanje u umjetnosti. Postojanje igre, kreativnost i umjetnosti u našim životima može stvarati osjećaj da je život vrijedan življenja, da nismo samo dio nekog velikog kotača društva koji se kotrlja. Igra i kreativnost su i vrijedni alati u terapijskom procesu koji omogućuju reprezentiranje unutarnjeg svijeta klijenta te njegovog nesvjesnog.

 

Stvaranje umjetnosti kao vrhunac

U umjetnosti možemo biti samo promatrač i već imamo velike koristi i spoznaja o sebi i o svijetu. No, najveću blagodat povezivanja unutarnjeg i vanjskog svijeta putem umjetničke kreativnosti možemo doživjeti kada sami stvaramo. To ne mora biti nešto spektakularno. Možemo to raditi samo za sebe iz hobija ili čistog užitka, doživljavanja emocija, opuštanja … Nije potrebno da budemo profesionalci, već i kao amateri možemo uživati u umjetnosti. Također, ne radi se samo o konvencionalnim vidovima umjetničke kreativnosti. To može biti vrtlarenje, kuhanje, šivanje, bilo koji oblik uradi sam aktivnosti, odnosno bilo koje obične dnevne aktivnosti koje omogućuju unošenje nas i našeg duha, naše kreativnosti. Kad se nađemo unutar umjetnosti i sami postanemo akteri, stvaratelji, možemo doći u doticaj s nekim našim vrlo intenzivnim emocijama i preporoditi se, uživati u životu na nekoj sasvim novoj dimenziji.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...