Za Crkvu izdvajamo milijardu kuna
Nakon provedene Kampanje za potpunim oporezivanjem crkvi sekularna udruga David nastavlja dalje i pokreće Kampanju za ukidanje financiranja crkvi iz državnog proračuna. Pod tim imenom nazire se ponovni zahtjev za reviziju Vatikanskih ugovora.
Sekularne udruge u Hrvatskoj sve su glasnije i aktivnije. Prethodnom kampanjom dotaknuli su tabu-temu – oporezivanje, iako se Katolička crkva branila kako pri obavljanju profitabilne djelatnosti već plaća sve poreze. Sada kampanja ide dalje – podsjeća na to koliko u svim segmentima našega svakodnevnog života izdvajamo za rad Katoličke crkve.
Crkva je najosjetljivija kada je u pitanju novac, ne vjera. I mi idemo po tom pitanju jer tu nije učinjeno što je trebalo. Želimo da Katoličku crkvu financiraju vjernici i građani koji to žele. Vjerska djelatnost u Hrvatskoj financira se nedobrovoljnim doprinosima. Za djelatnost Katoličke crkve izdvaja se milijardu kuna, a nedostaje novac za zdravstvo, školstvo, mirovine i socijalnu skrb, kaže Boris Stanojević iz Udruge građana za zaštitu ljudskih prava David.
U Crkvi postoji već uobičajen odgovor na ovo. Mogao bih se i ja tu buniti kao katolički vjernik zašto se toliko daje nevladinim organizacijama. Evo, dobio sam podatak da 44.915 udruga dobiva iz državnog doprinosa prilične subvencije. U 2010. milijardu kuna otišlo je za udruge pa se zamislite koliki je to iznos u odnosu na Katoličku crkvu, od 245 milijuna kuna, odgovara teolog Adalbert Rebić.
Izdvajanje novca za Katoličku crkvu regulirano je ugovorima sa Svetom Stolicom. No prema članku 15 toga ugovora stoji da se taj međunarodni dokument može mijenjati ako se promijene prilike u kojima je potpisan. S obzirom na dugotrajnu gospodarsku krizu kojoj se ne nazire kraj, kritičari tih četiriju ugovora smatraju da je došlo vrijeme za reviziju.
U tom pravcu razmišlja i bivši veleposlanik Hrvatske u Vatikanu Ivica Maštruko. Ipak, priznaje kako je teško pretpostaviti kada će se to i dogoditi jer za promjenu međunarodnih ugovora treba i po nekoliko godina, kao i suglasnost obiju strana.
Ovakav oblik financiranja kakav imamo u RH vjerskih zajednica jedan je od presedana u EU-u. Nekoliko zemalja koje nisu nekatoličke kao Italija, Španjolska, Njemačka imaju drugi sustav financiranja. Svi plaćaju određeni porez, ali sami odlučuju kamo će to biti usmjereno – vjerskoj zajednici ili humanitarnoj organizaciji, crvenom križu, kaže Mašturko.
Udruge ne odustaju od Kampanje za ukidanje financiranja crkvi iz državnog proračuna. Štoviše, najavljuju potpisivanje peticije u svim većim gradovima, s namjerom raspisivanja još jednoga referenduma.