Sve više žrtava trgovine ljudima završava u Hrvatskoj

Na današnji dana obilježava se Europski dan borbe protiv trgovine ljudima. Riječ je o jednom od najvećih međunarodnih problema i rastućih fenomena. Naime, posljednjih nekoliko godina trgovanje ljudima, osobito ženama i djecom u cilju njihovog daljnjeg seksualnog iskorištavanja, doseglo je alarmantne razmjere. Procjenjuje se kako je godišnja dobit od trgovanja ženama zbog seksualnog iskorištavanja viša od 12 milijardi američkih dolara, a žrtve se uglavnom koriste kao robovi za rad u tvornicama, hotelima, restoranima, barovima, domaćinstvima.

Samo u prošloj godini, na području Republike Hrvatske u raljama trgovine ljudima završilo je 11 osoba, a nekoliko slučajeva odnosi se i na Zadarsku županiju. Jedan od poznatijih slučajeva koji su završili u javnosti je onaj u kojem je 38-godišnji Elmir Dž. iz okoline Cazina na prevaru odveo 37-godišnjakinju sa zadarskog područja u Italiju, gdje ju je više od dva mjeseca držao zatvorenu u svom stanu, oduzeo joj dokumente, te ju je seksualno iskorištavao.

– Među poznatijim slučajevima je i onaj od prije 5 godina kada je na prekomorskoj liniji Zadar – Ancona u kamionu s duplim drvenim dnom zatečeno 20-ak kineskih državljana. Riječ je o prostoru visokom svega pola metra u kojem su bili poredani jedan do drugoga. Sličan slučaj dogodio se prije nekoliko godina i u Tustici kod Svetog Petra gdje je zatečeno 20-ak državljana s Bliskog Istoka koji su izbačeni iz vozila na putu prema Italiji, potvrdio nam je Elis Žodan, glasnogovornik PU zadarske.

Inače, Zadarska županija do sada je bila isključivo tranzicijska županijapreko koje su se žrtve ili imigranti prebacivani u Italiju, Sloveniju ili BiH.

Dosadađnji slučajevi trgovine ljudima pokazuju kako su muškarci najčešće žrtve zbog prisilnog rada, žene zbog prostitucije, a djeca zbog prosjačenja i prodaje obiteljima bez djece.
“Do žrtava se dolazi na različite načine. Iza, na prvi pogled, primamljivih oglasa o dobro plaćenim poslovima u inozemstvu koje nude razne “agencije”, često se krije organizirani kriminal. Žrtve se prijevarom odvode iz mjesta prebivališta, oduzimaju im se osobni dokumenti te ih se prisiljava na razne poslove. Od trenutka oduzimanja dokumenata, žrtve, iako možda još toga nisu svjesne, najčešće postaju žrtve trgovanja ljudima. Ponekad potencijalne žrtve nikada niti ne stignu na mjesto odredišta, već ih se na putu, u fazi transporta, često preprodaje novim trgovcima. Najčešća mjesta eksploatacije su ulice, noćni klubovi, diskoteke, restorani, tvornice, privatni posjedi, obiteljske kuće, stanovi, domaćinstva”, stoji u objašnjenju MUP-a.
Trgovanje ljudima zahvaćalo je u proteklom razdoblju Republiku Hrvatsku isključivo kao tranzitnu zemlju, no tijekom 2011. godine uočena je promjena tog trenda te se Republika Hrvatska sve više pojavljuje kao zemlja porijekla te krajnjeg odredišta žrtava trgovanja ljudima.
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...