Stigla jesen, a tigrasti komarci još zuje

Na dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Grad Zadar godišnje potroši nešto više od milijun kuna, a provođenje mjera određuje i nadzire Zavod za javno zdravstvo temeljem Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.

Iako se čini da predviđene mjere nisu dovoljne i da komaraca, pogotovo tigrastih, ima previše, čak i u zimskim mjesecima, potrebna je samo bolja edukacija građana i koordinacija s tvrtkom Dezinskecija Rijeka koja ima četverogodišnji ugovor za provođenje utvrđenih mjera na području grada Zadra – mišljenje je Jure Zekanovića, pročelnika Upravnog odjela za komunalne djelatnosti u čijoj se nadležnosti nalazi i taj posao.

 

Dezinfekcija i dezinsekcija

– Detaljno su razrađene mjere što treba napraviti i temeljem Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti donesen je petogodišnji program mjera obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije, te suzbijanja komaraca Aedes albopictus, odnosno tigrastog azijskog komarca.

Program izrađuje Zavod za javno zdravstvo, usvaja ga gradonačelnik, kako je i propisano spomenutim zakonom i na bazi tog petogodišnjeg programa donosi se godišnji razredbeni plan obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, a isto tako i preventivni plan suzbijanja komaraca.

Godišnje programe radi Zavod za javno zdravstvo, a za komarce se radi poseban plan mjera i prema njemu se daje nalog za izvršenje, što je strogo stručna djelatnost. Naime, naši građani nekad pitaju zašto se ne zaprašuje grad iz aviona protiv komaraca, ali to više nije dopušteno jer se pokazalo da šteti ljudima, životinjama i biljkama.

Umjesto toga provodi se niz drugih ciljanih mjera na suzbijanju komaraca na biološki minimum, što znači da ne smije doći do uništenja vrste – kaže Zekanović.

Bitno je u svemu tome naglasiti, dodaje, da osim preventivnih, prethodno utvrđenih mjera, postoji i mogućnost da se na određenom području dodatno djeluje ako se pojavi više nametnika. Zato postoje i dežurni telefon Dezinsekcije Rijeka 0800-212-533 i mobitel 098/468-718, čiji djelatnici na svaki poziv izlaze na teren i provode po potrebi dodatne mjere.

 

Godišnji trošak

– To znači ako u nekom kvartu, dvorištu, dođe do pojave većeg broja nametnika, može se nazvati dežurna služba koja će reagirati. Važno je i da građani budu educirani i da sami znaju kako suzbiti pojavu nametnika, jer svaka otvorena bačva, odbačene automobilske gume, nepostojanje mreže na odušku crne jame… može omogućiti stvaranje larva komaraca. U tom ćemo smislu uskoro uputiti i informativne letke uz račune za komunalne usluge, kako bi se građani što bolje educirali o tom problemu – ističe Zekanović.

Ugovor za usluge dezinsekcije sklopljen je s tvrtkom Dezinsekcija Rijeka nakon provođenja javnog natječaja 1. ožujka 2013. godine i traje do 2017. godine. Nadzor izvršenja provodi Zavod za javno zdravstvo, a realizaciju Ugovora povjerenstvo Grada Zadra.

Godišnji troškovi iznose 1.039.120 kuna bez PDV-a, od čega se 598.700 odnosi na dezinsekciju septičkih jama, zdenaca i cisterni, te 440.420 kuna za deratizaciju.

Za uništavanje tigrastog komarca predviđeno je 58.000 kuna – precizan je Zekanović.

Na pitanje ne bi li možda trebalo više sredstava odobriti za učinkovitije uništavanje tigrastih komaraca, Zekanović kaže kako ne treba jer stručnjaci unutar ukupnog iznosa preraspodjeljuju iznose za svaku od mjera prema potrebi. Zavodu za javno zdravstvo za stručni nadzor nad provedbom mjera preventivne i obvezne dezinfekcije, dezinskecije i deratizacije, te za monitoring tigrastog komarca plaća se 69.105 kuna bez PDV-a.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...