Politička volja presudila koncesiji za uzgoj dagnji

Andrija Lučić je 29-godišnji Zadranin za kojega nitko od županijskih vijećnika nikada nije ni čuo iako će danas odlučivati o njegovoj sudbini. Lučić je godinama bez posla, pa je odlučio na uzgoju daganja zaposliti sebe i još četiri-pet ljudi, misleći kako je dovoljno poštovati zakone i proceduru za dobivanje koncesije. Ali, u njegovu se slučaju pokazalo da to nije dovoljno jer se iznad zakona i procedura pojavila famozna politička volja koja je Lučića i njegovu koncesiju – skinula s dnevnog reda!

 

Strah od zagađenja

Stvari su vrlo jednostavne: Zadarska županija i svi njezini župani se kunu u marikulturu, Županijskim prostornim planom su jasno određene lokacije za uzgoj daganja, nadležni upravni odjel je proveo javni natječaj, Lučić je ispunio sve njegove odredbe i umjesto da Skupština odobri županu da s Lučićem potpiše ugovor o koncesiji, odluka o tome je – skinuta s dnevnog reda prošle sjednice!

I to zbog peticije mještana Meke Drage koji su se, uz podršku Grada Obrovca, usprotivili uzgajalištu daganja u svojoj uvali zbog straha od zagađenja i utjecaja na razvoj turizma. Da stvar bude gora, ni oni nisu imali pojma o Lučićevu uzgajalištu, njihove su primjedbe bile uperene protiv uzgajališta Vatroslava Karamarka kojemu su predlagali da se s polja 200-300 metara udaljenog od Meke Drage premjesti bliže ušću Zrmanje, otprilike tamo gdje se nalazi polje na kojemu se uzgojem trebao baviti – Andrija Lučić!?

Uzalud su stručnjaci i resorni pročelnici upozoravali da dagnje ne zagađuju more, da su županijski i gradski prostorni plan na snazi, te da je procedura za dodjelu koncesije zakonita: predsjednik Županijske skupštine Željko Lončar je s dnevnog reda prošle sjednice skinuo odluku o Lučićevu uzgajalištu.

 

Borba s vjetrenjačama

Župan Stipe Zrilić kaže da je natječaj proveden zakonito i da je on predložio Skupštini izglasavanje odluke, ali ju je s dnevnog reda skinuo njezin predsjednik. Zrilić tvrdi da nakon toga on više nema nadležnosti nad tim i upućuje na Lončara.

– Odluka je skinuta s dnevnog reda zbog protivljenja mještana i Grada Obrovca koji je imao primjedbe na ta uzgajališta i kod usvajanja Županijskog prostornog plana. Po našem Poslovniku, točka skinuta s dnevnog reda može se opet staviti na dnevni red za tri mjeseca, pa će tako biti i u ovom slučaju o kojem će odluka biti donesena na idućoj sjednici, za mjesec i pol dana – kaže Lončar.

Na primjedbu da je Prostorni plan na snazi, te da je nadležno ministarstvo odbilo žalbu mještana Krive Drage jer je natječaj proveden zakonito, Lončar nam je izjavio:

– Da mi je iz Ministarstva dostavljeno odbijanje žalbe, stavio bih to na dnevni red današnje sjednice, pa neka vijećnici odluče.

Tako bi na današnjoj sjednici Skupštine vijećnici trebali poništiti javne natječaje za dva polja za uzgoj daganja jer se za njih nitko nije javio, pa će biti raspisan novi natječaj.

Lučića nema ni među poništenim natječajima, ali nema ni odluke o dodjeli koncesije.

– Ne želim smetati ni jednom jedinom čovjeku, a kamoli vikendašima iz Meke Drage koja je udaljena 900 metara od granice naselja i dva kilometra od sporne plaže s koje se uzgajalište uopće ne vidi! Slušam političare kako govore da nešto trebamo napraviti, ali kada kreneš sam, odjednom se to blokira i nitko ti ne daje bilo kakve informacije.

Imam osjećaj kao da se borim s nevidljivim vjetrenjačama i vrtim se u krug. Da su mi potpisali koncesiju, sljedećeg sam ljeta mogao s dagnjama na tržište, ovako sam potrošio vrijeme i novac i ne znam gdje sam – kaže Andrija Lučić koji je trebao dobiti desetogodišnju koncesiju na polje od 5000 kvadrata za proizvodnju do 50 tona daganja godišnje.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...