Hrvatska među rekorderima po visini stopa PDV-a
Hrvatska je prema visini stopa PDV-a u samom europskom vrhu, a najavljeno povećanje međustope PDV-a s 10 na 13 posto donosi dodatni nemir u gospodarstvo.
Povećanje, također, šalje poruku o nestabilnom poreznom okruženju, upozorila je Marina Kesner-Škreb u novom Aktualnom osvrtu Instituta za javne financije (IJF).
U tekstu pod naslovom ‘Hrvatska među rekorderima prema visini stopa PDV-a’, autorica se osvrće na jednu od mjera koje je krajem rujna Vlada predstavila za smanjenje proračunskog deficita – povećanje međustope PDV-a s 10 na 13 posto.
Najavljeno je da bi ta međustopa stupila na snagu 1. siječnja 2014. godine, što znači da bi se već za tri mjeseca veći PDV trebao obračunavati na jestivo ulje i mast, bijeli šećer, dječju hranu, opskrbu vodom, ugostiteljske i turističke usluge, određene novine i časopise, ulaznice za koncerte i časopise za kulturu i umjetnost.
Tri postotna boda naizgled ne predstavljaju veliku promjenu, no implikacije su mnogo veće: stope PDV-a će biti među najvišim u EU, a nova porezna promjena donosi dodatni nemir u gospodarstvo i šalje poruku o nestabilnom poreznom okruženju, upozorava Kesner-Škreb.
Iznoseći podatke o općoj stopi, međustopi i sniženoj stopi PDV-a u 28 zemalja članica EU-a, Kesner-Škreb ističe kako su opća i predložena međustopa PDV-a u Hrvatskoj više od prosjeka EU 28 – opća stopa u Hrvatskoj je 25 posto, dok je za EU prosjek 21,5 posto; kod međustope u Hrvatskoj se predlaže 13 posto, dok je prosjek u EU28 10,4 posto.
Opet među rekorderima
Snižena pak stopa PDV-a u Hrvatskoj od 5 posto niža je od prosjeka EU28 od 6,7 posto.
Iako je veliki broj zemalja EU tijekom gospodarske krize povisio opće stope PDV-a, Hrvatska se s općom stopom od 25 posto, jednakom onoj u Švedskoj i Danskoj, nalazi u samom europskom vrhu. Nadmašuje je jedino Mađarska sa stopom od 27 posto, zamjećuje Kesner-Škreb.
Hrvatska bi, navodi Kesner-Škreb, nakon povećanja međustope na 13 posto opet bila među rekorderima u EU jer će po visini te stope biti četvrta, odmah nakon Mađarske (18 posto), Finske (14 posto) i Irske (13,5 posto), prenosi Hina.
I zemlje našeg okruženja koriste se nižim međustopama od one koja se predlaže za Hrvatsku – Austrija 12 posto, Italija 10 posto, a Slovenija nema uopće međustopu, već koristi sniženu od 9,5 posto.
Uz povećanje, autorica smatra i kako je samo po sebi problem to što se hrvatske stope PDV-a – prečesto mijenjaju.