Za manje noćnih mora: Kako zaspati kad je vruće?

Meteorolozi najavljuju vrući val sljedećih deset dana. Noći će zbog dnevnih temperatura zato biti iznadprosječno tople, stoga će se mnogi mučiti s nesanicom pa valja upamtiti neke savjete za lakše spavanje kako se ne biste neprestano mučili u vrijeme kad se trebate odmoriti…

Prirodno je da temperatura našeg tijela pada za gotovo jedan stupanj kada zapadamo u san, ali kod visokih ljetnih temperatura potrebno je više vremena da nam se tijelo rashladi. Iako vam je vruće i najradije biste spavali goli, svejedno obucite laganu pidžamu od svile ili pamuka jer se tako bolje regulira tjelesna temperatura. Tijelo oslobađa toplinu kroz kožu stopala, ruku i lica, ali ako dopustite da se toplina nekontrolirano gubi, mogli biste se probuditi od hladnoće usred noći. Pokrijte se laganim pokrivačima od prirodnih materijala. Kad legnete raširite ruke i noge kako biste se najlakše rashladili, a ne pomaže li ni to ili se usred noći probudite ljepljivi i u znoju, otiđite u kupaonicu i stavite zglobove šake pod hladnu vodu…

Tijekom dana navucite zavjese i rolete na prozore spavaće sobe, tako da se prostorija ne grije bespotrebno. Tijekom noći otvorite prozor i uključite ventilator, ali nemojte ga usmjeriti prema sebi. Prozor neka i dalje ostane otvoren da bi zrak morao cirkulirati. Nije dobro spavati s uključenim klimatizacijskim uređajem.

Ian Smith s Papworth Hospital u Cambridgeu preporučuje da svaki dan ustanete što ranije i izađete na sunce. To će pomoći vašem tjelesnom satu da uredno funkcionira i omogućiti da uvečer osjetite umor te kada legnete ubrzo i zaspite.

– Imate li problema sa spavanjem maknite se sa sunca u kasnim popodnevnim satima. Jako svjetlo odgađa našu prirodnu proizvodnju hormona spavanja – melatonina.

Trebali biste izbjegavati i vježbanje poslije šest popodne jer tako možete povećati tjelesnu temperaturu. Isto tako, dobro je istuširati se u hladnijoj vodi prije odlaska u krevet. Valja izbjegavati i kofein u kasnim satima, plavo svjetlo koje emitira računalo te alkohol koji često pomaže da bezbolnije zaspimo, ali nam prouzročuje nemiran san i česta buđenja…

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...