Hrvatsku zatresao potres jačine 4,6 stupnjeva po Richteru!

Hrvatsku je zatresao potres jačine 4,6 stupnjeva po Richteru, objavio je Europsko-mediteranski seizmološki centar. Epicentar potresa bio je na dubini od 20 kilometara, nedaleko od Ogulina. Potres se osjetio i u Zagrebu, te na sjevernom dijelu Jadrana.

Seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske potres su zabilježili u 14 sati i 58 minuta.

“Epicentar je bio 15 km sjeveroistočno od Senja, nedaleko od Drežnice i Lokvi. Magnituda potresa iznosila je M=4.6 prema Richteru i intenziteta u epicentru VI-VII stupnjeva MCS ljestvice”, priopćio je Seizmološki zavod.

Potres se osjetio na širem Senjskom području (Senj, Crikvenica, N. Vinodolski), i u Lici (Otočac i okolna mjesta). S obzirom na jačinu potresa moguće su materijalne štete u užem epicentralnom području.

Potres se, kako javlja portal Buka, osjetio i na području BiH. Građani su podrhtavanje tla mogli osjetiti u Banjaluci, Prijedoru, Gradišci, kao i Bihaću, Bosanskoj Krupi, Cazinu, Velikoj Kladuši…

Za sada nema podataka o žrtvama ili materijalnoj šteti.

Kalinić: Ovo nije ništa strašno

“To je uobičajeno. Grad Zagreb godišnje ima stotine manjih potresa. Ovo nije ništa strašno. Provjerit će se ima li materijalne štete. S ovolikom snagom bi možda moglo biti, ali za to je nadležna Državna uprava za zaštitu i spašavanje”, kaže za Index Pavle Kalinić, pročelnik zagrebačkog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama.

Kalinić dodaje da je Zagreb, za razliku od većine ostalih gradova, pripremljen čak i ukoliko dođe do razornog potresa.

 Zagreb je spreman za potres

“U Gradu Zagrebu postoje specijalističke postrojbe. Za razliku od drugih gradova imamo 300 vatrogasaca obučenih za izvlačenje iz ruševina. Postrojbe su napravljene na taj način da imamo 11 vatrogasaca; tri su profesionalna, osam je dobrovoljnih. Imamo i speleologe koje smo u sve to uključili, tako da ukupno imamo oko 520 posebno obučenih ljudi”, zaključuje Kalinić.

U slučaju potresa u Zagrebu problem bi ipak mogao predstavljati nedostatak pontonskog mosta za prijelaz preko Save. Naime, Kalinićev ured već pet godina bezuspješno pokušava doznati ima li DUZS – putem MORH-a – na raspolaganju takav most, ali jasan odgovor još nisu uspjeli dobiti.

Namještaj se tresao, psi lajali

Prema svjedočanstvima građana, potres je osjetila većina Karlovčana, a nekima su se pomicale stolice i stolovi, te su im se ljuljali i lusteri. Neki građani su, pak, rekli da su im se kućni ljubimci nekoliko trenutaka prije potresa čudno ponašali. Prema prvim informacijama, na području Karlovačke županije veće materijalne štete nema.

“Spavala sam s djetetom popodne, kada odjednom dum-dum-dum. Zatresao se krevet, grilje su počele čudno lupati, a ni svjetla na plafonu nisu baš ostala mirna”, kaže nam čitateljica iz Bakra.

“Potres se osjetio i u Krapinsko-zagorskoj županiji! Samo na sekundu dvije”, javio nam je čitatelj.

“U Buzinu su se stolovi tresli i micali se lusteri, psi su počeli opasno lajati, ali bez vidljive materijalne štete”, javlja čitatelj iz Zagreba.

“Osjetio se i na Rabu, u Supetarskoj Dragi. Klinci su bili na drugom katu i vele da se sve treslo par sekundi. Preplašeni su strčali dole!”, javila nam je čitateljica.

“Potres o kojem pišete se kod nas osjetio oko 15:05 u tri navrata s razmacima od po par sekundi i trajanjem svakog od po 4-5 sekundi. Na drugom katu poslovne zgrade se tako ljuljalo da nije bilo nimalo ugodno. Supruga kaže da su se u kući lusteri zaljuljali”, javio nam je čitatelj iz Bihaća.

“Osjetio se i u Sloveniji. Podrhtavalo je tlo, stol i računalo. Nadam se da neče biti štete”, kaže čitateljica iz Kočevja.

“Osjetio sam potres na 11. katu zgrade. Trajao je dvije-tri sekunde. Nema materijalne štete, ali nije ugodan osjećaj”, kaže nam čitatelj iz Rijeke.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...