Veliki prosvjed protiv Vladine politike
Hrvatski sindikati današnji praznik rada obilježit će velikim prosvjedom protiv Vladine politike na Trgu bana Jelačića u Zagrebu te nizom skupova u drugim gradovima, na mjestima gdje se već tradicionalno obilježava Međunarodni praznik rada.
Čelnici pet sindikalnih središnjica najavili su da će se na prosvjedu na središnjem zagrebačkom trgu pod geslom “Mijenjajte smjer” okupiti između 15.000 i 20.000 njihovih članova, koje će organizirano dovesti u Zagreb iz svih krajeva Hrvatske. No očekuju mnogo više sudionika jer bi se zbog interesa brojnih organizacija i udruga taj skup trebao pretvoriti u sindikalno-građanski prosvjed.
Sindikalni prosvjed poduprle su Katolička crkva, braniteljske udruge, nevladine udruge i oporbene stranke, poput HDZ-a i Hrvatskih laburista.
Iz Vlade su poručili da je prosvjed legitimno pravo sindikata. Premijer Zoran Milanović priznao je u prvosvibanjskoj čestitci da iscrpljujuća kriza, nizak životni standard i mnoga odricanja radnika čine ovogodišnju čestitku zahtjevnijom nego ikada prije. Pritom je podsjetio da su njegovu Vladu, uz rast broja nezaposlenih, visoku nelikvidnost i gospodarsku “zakočenost”, dočekali dodatni problemi jer se gospodarstvo godinama razaralo, potkradala se i siromašila država, godinama se ignorirala svjetska kriza.
Milanović je ustvrdio da se godinama svjesno odgađalo rješavanje strukturalnih problema s kojima se tek njegova Vlada uhvatila u koštac, zbog čega se danas gube neodrživa radna mjesta. Poručio je kako je Vladi prioritet pokretanje investicija i proizvodnje, uz nastojanje da spasi tvrtku po tvrtku, radno mjesto po radno mjesto.
Sindikalni čelnici izjavili su kako se ne misle ograđivati od politike jer su pozvali sve građana na prosvjed i nije ih briga tko će se odazvati i tko će to politički iskoristiti.
Sindikati u prigodnim letcima pod nazivom “Posljednji je trenutak – mijenjajte smjer!” traže napuštanje politike štednje, otvaranje radnih mjesta, očuvanje socijalne države uz besplatno liječenje i obrazovanje, ukidanje rada bez zasnivanja radnog odnosa za 1600 kuna, oporezivanje banaka i financijske industrije, kažnjavanje neisplate plaća, povlačenje Zakona o reprezentativnosti i sl.
Prosvjednici će se okupiti na Trgu Francuske Republike. Zatim će povorka u 11 sati krenuti prema Trgu bana Jelačića. Prosvjedni skup počet će u podne i trajati između sat i 15 minuta i sat i pol, najavili su organizatori.
U Maksimiru proslavu 1. svibnja organizira Grad Zagreb. Prigodni program počinje u 10 sati uz ZET-ovu limenu glazbu, a podjela 50.000 porcija tradicionalnoga prvosvibanjskog graha počet će na velikoj livadi u 11 sati. U isto vrijeme na velikoj pozornici započet će kulturno-zabavni program. Nastupit će dječji zborovi, plesne skupine, kulturno-umjetnička društva i estradnjaci.
U Maksimiru se svake godine uz desetke tisuća građana pojavi i pokoji političar, a ove godine bi ih zbog lokalnih izbora moglo biti više. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, koji se natječe za peti mandat, dijelit će besplatan grah i karanfile. Dijeljenje karanfila i druženje s građanima najavio je i njegov protukandidat iz SDP-a Rajko Ostojić.
Sindikati će organizirati proslave 1. svibnja i u drugim hrvatskim gradovima – SSSH u Splitu već tradicionalno slavi Praznik rada uz besplatan “fažol” na Marjanu, a u Karlovcu organizira biciklijadu. HUS je najavio prosvjedni skup u sinjskoj Ciglani. Prvosvibanjske proslave održat će se i u Osijeku na lijevoj obali Drave te u Rijeci, Puli, Varaždinu i drugim hrvatskim gradovima.
SSSH i NHS također navečer organiziraju koncert grupe Elemental u zagrebačkoj Tvornici.