Ako mislite da je travanj bio ekstreman, pričekajte ljeto!
Od ‘smrzavanja’ i grijanja do vrućine i kupanja – u ovogodišnjem smo travnju imali uistinu koječega, a i u prvim danima svibnja mnogima se činilo kao da je ljeto. No, prognoze za sljedeće dane i tjedne daju zaključiti kako smo ipak u onom ‘pravom’ proljeću, piše u svojem Meteo kutku meteorolog Državnog hidrometeorološkog zavoda Zoran Vakula.
Prema DHMZ-ovim podacima u travnju smo bilježili više različitih ekstrema, a Vakula predviđa da bi ih možda i više moglo biti u mjesecima koji su pred nama, osobito onim ljetnim.
Travanj
Slikovni prikaz srednje travanjske temperature i ukupne količine oborine već se nalazi na internetskim stranicama DHMZ-a, a uskoro će i podrobnija analiza kolega klimatologa, u kojoj će travanj u Hrvatskoj dobiti ocjene od ‘toplog’ do ‘ekstremno toplog’ te od ‘vrlo sušnog’ do ‘kišnog’. No, ekstrema je bilo i više. Evo nekih od njih, zabilježenih na meteorološkim postajama DHMZ-a, s različitom duljinom niza mjerenja:
– Komiža – najviša srednja travanjska temperatura zraka (16,5°C), od 1981. godine;
– Puntijarka – ujutro 3. travnja visina snježnog pokrivača bila je 69 cm, a do tada najviša 49, izmjerenih 15. travnja 1982., mjerenja postoje od 1981.;
– Split Marjan – 30. travnja, 1. put od 1948. godine travanjska najniža dnevna temperatura zraka bila je viša od 20,0°C (20,3), a 29. travnja je bila rekordno visoka srednja dnevna temperatura zraka za taj dan (23,4°C);
– Zagreb Maksimir – 1. i 2. travnja nikada kao ove godine, od 1949., najviša dnevna temperatura zraka tih dana u mjesecu nije bila tako niska (4,8 i 4,5°C), čak niža od prosječne najniže dnevne, ali ni na dan 30. travnja nikada nije bila tako visoka kao ove godine (29,5°C). Srećom je ostao apsolutni travanjski maksimum (30,5°C) od 29. travnja 2012. No, nova rekordno visoka najniža dnevna temperatura zraka od 27. travnja ujutro je 16,5°C, a 20,8°C je nova rekordna srednja dnevna temperatura, ne samo za 26. travnja, nego za sve dane od 1. siječnja do čak 29. travnja! Viša od nje u travnju je bila samo 30. travnja 2010. godine (21,3°C).
Svibanj
I početak svibnja je iznadprosječno topao. Štoviše, nakon mjestimičnih čak i vrućih dana, s 30°C i više, ne treba začuditi ni ako je u nekim mjestima već izmjerena najviša temperatura ovogodišnjeg svibnja. Uostalom, takav bi se zaključak mogao dobiti i iz većine izračuna kompjutorskih modela atmosfere za sljedeće dane i tjedne. Vrlo je vjerojatno, čak i gotovo sigurno, da u većini mjesta neće biti tako toplo kao prošlih dana, ali ni odviše hladno – pravo proljeće. Čak, ostvare li se trenutačne prognoze za drugu polovicu mjeseca, točnije, za posljednja dva svibanjska tjedna, neki bi se mogli opravdano žaliti kako su očekivali i toplije vrijeme. Srećom, mraz trenutačno nije na vidiku, ali valja pratiti pouzdanije prognoze sljedećih dana.
Ako ne zbog mraza, neki bi mogli prigovarati zbog količine i učestalosti kiše, i to već početkom sljedećega tjedna, a ni u ostalima se ne naslućuje dugotrajna suša. Pritom valja očekivati i sporadičnu grmljavinu, a ne treba iznenaditi ni tuča, čak i žešća od nedavne u Karlovcu. Upozorenja na nevrijeme i tuču, kao i neke druge potencijalno opasne vremenske pojave u Hrvatskoj, koje svakodnevno izrađuju prognostičari DHMZ-a, mogu se pratiti na www.meteoalarm.eu. Naravno, i na www.meteo.hr, gdje možete naći i mnoge druge meteorološke i hidrološke zanimljivosti, između ostalih, i trenutačno mnogima prilično aktualnu prognozu koncentracije peludi u zraku.
Ljeto
Srećom, sljedećih dana i tjedana još nećete gledati, ni čitati, upozorenja na toplinske valove koji mogu djelovati na ljudsko zdravlje, ali u lipnju, srpnju i kolovozu vrlo vjerojatno će biti i toga. Prognoze za ljeto i dalje daju iznadprosječnu toplinu, i to znatnu – ne smije se isključiti mogućnost i ekstremne temperature, a nakon svekolike oborine valja nam se pripremiti i na sparinu… Ne bude li djelovanja, i na komarce, koji su već počeli napadati…