Za posrnuli EPH Pavić traži ulagače na burzi, isto napravile Magma i Optima pa završile u stečaju

Nakon izlaska WAZ-a iz tvrtke, suvlasnik Europapress holdinga najavio je izlazak na burzu kako bi pronašao neophodne ulagače za visokozaduženu kompaniju. To međutim nije pomoglo Magmi i Optimi telekom koje su na isti način pokušale doći do kapitala. Obje su danas u procesu predstečajne nagodbe.

Vlasnik Europapress holdinga Ninoslav Pavić u intervjuu za list Novinar priznao je ono o čemu se već odavno šuškalo, njemački WAZ, vlasnik 50 posto kompanije definitivno izlazi iz tvrtke. Novog strateškog ulagača, bez koga će prezadužena izdavačka kuće teško opstati, njen je vlasnik naumio naći na Zagrebačkoj burzi, istom mjestu gdje su to između ostalih pokušali i Goranko Fižulić i Matija Martić, vlasnici Magme i Optima telekoma. Kolika je Pavićeva šansa za uspjeh na tržištu kapitala slikovito govori podatak da su obje tvrtke danas pred poslovnim slomom te trenutno prolaze kroz postupke predstečajne nagodbe.

– Velika mi je želja da EPH, koji je u vlasničkom smislu u posljednjih 15 godina bio zacementiran, socijaliziram i da tvrtka izađe na burzu, iako za to nije pravo vrijeme. Ili da ima sedam, osam financijskih investitora, ponajprije fondova – izjavio je Pavić u intervjuu za list Novinar kojeg izdaje Hrvatsko novinarsko društvo potvrdivši da je Njemački WAZ, vlasnik 50 posto te kompanije donio odluku o izlasku iz EPH.

 

Na uspavanoj Zagrebačkoj burzi ulagača više nema

Tvrtku ostavlja u potpunom rasulu. EPH navodno više ne može vraćati bankovne kredite, prezaduženi su, a jamče tiskarom Slobodne Dalmacije, i još nekoliko vrijednih nekretnina. Samo HBOR im je dao kredit od 29 milijuna kuna, koji neredovno vraćaju, a jedna od banak za vratom također im je Hypo i Raiffeisen bank. U takvoj situaciji teško je očekivati da će bilo koji od investicijskih fondova pokazati interes za ulazak u propalo izdavačko carstvo NIne Pavića. Tim više što iznad njega vise sumnjive radnje oko Hypo banke i bivšeg premijera Ive Sanadera.

Pavić stoga jedini izlaz vidi u IPO-u, izlasku na Zagrebačku burzu gdje bi WAZ-ov dio vlasništva EPH ponudio kroz dionice investitorima te tako došao do neophodnog kapitala. No, i tu ga čekaju teško premostivi problemi. Dnevni prometi na Zagrebačkoj burzi izuzetno su mali. U zadnje vrijeme ne prelaze niti 10 milijuna kuna. Strani investitori već su odavno otišli a od domaćih, (čast izuzecima) ostali su samo mirovinski fondovi.

– Zbog slabog interesa investitora i posljedično smanjene likvidnosti, domaće tržište ne reagira na izražena negativna kretanja na europskim burzama, kao ni na pozitivna – kaže Nigela Bubalo, brokerica i članica Uprave investicijskog društva Credos.

 

Na isti se način ‘okliznula’ i Optima telekom

Zbog toga je teško očekivati da bi se na ovako uspavanom tržištu skupilo dovoljno interesenata koji bi bili spremni uložiti u propalo poduzeće Nine Pavića. ‘Zlatna vremena’ rasta hrvatskog gospodarstva i IPO-a Plive i HT-a odavno su prošla.

Na burzi se zbog krize 2010. ‘okliznula’ Optima telekom. I njen je vlasnik poput Pavića naumio neophodni novac pronaći na tržištu kapitala. Cijena dionice bila je 260 kuna, a ulagače za ponuđeni vlasnički paket nije uspio naći unatoč dva upisna kruga. Danas se dionicom Optime tekoma trguje po cijeni od nevjerojatnih 7,68 kuna. Ona je bila i manja, ali je nešto porasla nakon vijesti da će tvrtku preuzeti HT i Zagrebačka banka.

Izlazak na burzu nije pomogao ni Goranku Fižuliću i njegovoj Magmi. Iako je on IPO organizirao dovoljno rano (prije krize), sakupljeni novac nije ga uspio spasiti poslovnog kraha. Magma je danas u stečaju, a njene prodavaonice su preuzeli drugi.

Hoće li izdavačko carstvo Ninoslava Pavića završiti na isti način, vidjet će se uskoro.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...