Povlačenjem žalbe Paravinja praktično priznao ubojstvo Antonije Bilić

Monstrum, silovatelj i ubojica Dragan Paravinja, koji u šibenskom zatvoru služi objedinjenu 40-godišnju kaznu za pokušaj silovanja i teško ubojstvo Drnišanke Antonije Bilić, te pokušaj silovanja jedne Omišanke, ne miruje u ćeliji, piše Katarina Rudan u Slobodnoj Dalmaciji.

Nakon izrečene presude, 18.listopada prošle godine, kad je proglašen krivim i potom bio osuđen na maksimalnu zatvorsku kaznu, njegova braniteljica po službenoj dužnosti Ankica Giljanović, u zakonskom roku je podnijela žalbu na presudu. Potvrdu informacije koju smo neslužbeno saznali, da je Paravinja žalbu povukao, pokušali smo provjerili kod njegove braniteljice.

Giljanović nam je u telefonskom razgovoru kazala da informaciju ne može niti potvrditi niti demantirati, te nas je uputila na glasnogovornika Županijskog suda u Šibeniku. Prema odredbama Zakona o kaznenom postupku, koji je tada bio na snazi i po kojem je Paravinji suđeno, branitelj optuženika je mogao podnijeti žalbu bez posebne ovlasti optuženika, ali nipošto ne i protiv njegove volje.

 

Vrhovni sud

-Braniteljica optuženika Dragana Paravinje u zakonskom roku podnijela je žalbu na prvostupanjsku presudu, ali se optuženik u pisanom obliku izričito usprotivio podnošenju žalbe. U toj situaciji predsjednica vijeća je donijela rješenju na temelju članka 386. ZKP kojim je žalba optuženika podnesena po braniteljici, odbačena kao nedopuštena, stoji među ostalim u odgovoru glasnogovornika Branka Ivića. Kako na rješenje predsjednice vijeća stranke imaju pravo žalbe, to pravo su iskoristili i Paravinja i njegova braniteljica.

-Spis predmeta, zajedno sa žalbama, upućen je Vrhovnom sudu Republike Hrvatske, kao drugostupanjskom sudu, radi odlučivanja povodom žalbi na rješenje predsjednice vijeća kojim je žalba braniteljice optuženika na presudu odbačena kao nedopuštena, stoji u odgovoru. Zašto se Paravinja na rješenje predsjednice vijeća o odbacivanju žalbe kasnije žalio nismo uspjeli doznati. Poznavatelji kaznenog zakona s kojima smo imali priliku razgovarati kažu kako je moguće da se Paravinja usprotivio podnošenju žalbe, a potom se na rješenje predsjednice vijeće i sam žalio, zbog nekog prosvjeda ili pravnog manevra.

S obzirom na to da je u veljači 2012. godine, odlukom Ministarstva pravde BiH, zbog sudskog postupka koji se protiv njega vodio za ubojstvo Antonjie Bilić, privremeno izručen Hrvatskoj, neki misle da se odbio žaliti vjerujući kako će na odsluženje kazne brzo biti vraćen u Bosnu i Hercegovinu, pa tamo nastaviti pravnu bitku. To se,međutim, nije dogodilo, monstrum je u šibenskom zatvoru, i kako nam reče jedan pravnik, vjerojatno nešto novo smišlja. Vinko Ljubičić, odvjetnik obitelji Bilić, u kratkom telefonskom razgovoru nam je rekao da nikakvu službenu obavijest o Paravinjinom odbijanju žalbe nije dobio. Bilo mu je poznato da je žalba nakon presude podnesena u zakonskom roku od 15 dana, a o tomu što se dalje događalo i događa samo je neslužbeno čuo.

 

‘Montiran proces’

-Kad je riječ o Paravinji, ništa me ne može iznenaditi, dodao je. Činjenica je da ubojica u sudskom postupku nije priznao krivnju, da se ponašao bahato i govorio kako mu je proces montiran, a jednako hladnokrvan i ciničan ostao je i kad su pronađeni i identificirani ostaci nesretne Drnišanke. Podsjetimo da je Antonia Bilić zadnji put viđen živa 7.lipnja 2011.godine u Drnišu na Čikolskom mostu, kad je ušla u Paravinjin kamion i od tada joj se svaki trag izgubio.

Nakon dugotrajnog i detaljnog pretraživanja terena, ostaci nesretne djevojke pronađeni su slučajno, 27.studenog prošle godine na kamionskom ugibalištu u selu Fulaj pokraj Josipdola, te potom pokopani na drniškom groblju 5.prosinca. Ubojica niti nakon tog krivicu nije priznao, niti se pokajao.

 

Priznanje zločina

Upitali smo poznatog šibenskog odvjetnika da nam s pravnoga gledišta objasni znači li da je Paravinja, usprotivivši se u pisanom obliku podnošenju žalbe na prvostupanjsku presudu, pravno priznao krivnju.

− Pri izricanju presude detaljno je obrazloženo za koja se djela osobu okrivljuje i kolika se kazna za to izriče. Kad se izjavljuje žalba, onda se u konačnici poriču navodi ili dijelovi navoda iz presude. Povlačenjem žalbe njezin podnositelj više ne poriče navode iz presude. To je u pravu čin koji se, slobodno govoreći, može tumačiti kao priznanje izvršenja kaznenog djela za koje je kazna izrečena − rekao nam je.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...