Pooštrava se kontrola otpada životinjskog podrijetla
U suradnji s Centrom za kvalitetu Hrvatske gospodarske komore i Ministarstvom poljoprivrede – Upravom veterinarstva, zadarska podružnica HGK organizirala je seminar “Nusproizvodi životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi” u okviru Programa pomoći subjektima u poslovanju s hranom.
Glavna predavačica Vlatka Tomašić, iz Sektora veterinarskoj javnog zdravstva Ministarstva poljoprivrede, u okviru edukacije pojasnila je zakonske propise koji se odnose na zbrinjavanje bivše hrane životinjskog podrijetla, kao što su meso, sirova riba, mlijeko i mliječni proizvodi, hrana s oštećenom ambalažom, ugostiteljski otpad i drugi nusproizvodi životinjskog podrijetla koji nastaju u objektima koji proizvode, prerađuju ili distribuiraju hranu. Bilo je govora i o provedbi propisa, odnosno promjenama koje se očekuju pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji.
Moglo se čuti kako se u EU stvara čak 16 milijuna tona otpada životinjskog podrijetla. Konzumira se svega 68 posto piletine, 62 posto svinje, 52 posto goveda, 52 posto od ovaca ili koza.
Da bi se spriječila zaraza zbog nepravilnog postupanja s nusproizvodima životinjskog podrijetla, donijeti su propisi, među kojima i obveza upisnika odobrenih objekata u kojima posluju subjekti u poslovanju s nusproizvodima životinjskog podrijetla. Ukupno je 61 takav objekat i 75 subjekata.
Trenutak kada se NŽP stvara automatski potpada pod nadležnost Uredbe o NŽP broj 1069/2009 Europskog parlamenta i vijeća od 21. listopada 2009. Nakon ulaska Hrvatske u EU, od 1. srpnja, subjekti u poslovanju moraju identificirati NŽP po kategorijama. Moraju osigurati u svim fazama prikupljanja, transporta, rukovanja,obrade, prerade, skladištenja, distribucije.., da je pod njihovom kontrolom i da NŽP i od njih izvedeni proizvodi udovoljavaju zahtjevima Uredbe.