I roditelji nasilnika ići će na edukaciju
U slučajevima tjelesnog i emocionalnog nasilja, spolne zloporabe, zanemarivanja, nehajnog postupanja, zlostavljanja i izrabljivanja učenika ili drugih kršenja učeničkih prava škole će morati poduzimati posebne mjere zaštite te o svemu obavezno izvijestiti mjerodavne institucije ili tijela. Obavijest će se odmah slati, ovisno o povredi, uredu državne uprave za obrazovanje, nadležnim centrima za socijalnu skrb, nadležnoj policijskoj postaji i Ministarstvu obrazovanja.
Nasilne učenike neće se suspendirati s nastave, kako to traži dio nastavnika. Međutim, ako učestalo nastave ometati rad i sigurnost drugih učenika te koristiti se predmetima koje učitelj ne odobri (npr. mobitelom), unatoč višekratnim upozorenjima, nastavnici će biti dužni pozvati stručnog suradnika – psihologa, pedagoga, defektologa – ili razrednika koji će porazgovarati s tim učenikom. Odmah će biti pozvani i njegovi roditelji. Ako se u određenoj školskoj ustanovi učestalo nastave kršiti pravila propisana kućnim redom i zakonima, na ‘popravni’ će i roditelji: točnije, školska ustanova bit će dužna organizirati dodatnu edukaciju i za učenike i za roditelje, i to na razini razreda ili cijele škole, piše Slobodna Dalmacija.
Odzvonilo je i vrijeđanju te diskriminaciji učenika na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj, spolnoj i bilo kojoj drugoj osnovi u školama – u slučaju kršenja prava na zaštitu od diskriminacije, svi radnici školske ustanove bit će dužni postupati u skladu sa Zakonom o suzbijanju diskriminacije. Taj zakon propisuje da je djelatnik u znanosti, obrazovanju i sportu dužan, uz suglasnost žrtve, prijaviti sumnju na diskriminaciju pučkom pravobranitelju ili posebnim pravobraniteljima, koji mogu podnijeti i kaznenu prijavu. Kako je riječ o maloljetnim osobama, škola će za to trebati suglasnost roditelja. Prekršajna kazna za počinitelja može iznositi od pet tisuća do 30 tisuća kuna!
To su samo neki od prijedloga Pravilnika o načinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika. Pravilnik je donio ministar Željko Jovanović, a upravo je počela javna rasprava o tom dokumentu koja će trajati do 3. travnja. Ravnatelji školske ustanove morat će najmanje dva puta tijekom školske godine izvijestiti vijeće učenika, vijeće roditelja i školski odbor o stanju sigurnosti, poduzetim mjerama u cilju zaštite učenika te provođenju preventivnih programa. Škole će učenicima morati pružiti informacije o tome komu se mogu obratiti u slučaju povrede njihovih prava.
Posebno se namjerava uhvatiti u koštac s nasiljem preko interneta: sve će škole morati ugraditi filtre kako bi se onemogućio pristup stranicama s neprimjerenim sadržajima.
O novom pravilniku mogu samo reći da ‘besposlen pop i jariće krsti’. On zapravo ne propisuje ništa novo, ključna je stvar da se mora postupati u skladu s propisima koji već postoje. To je pravilnik na razini ‘ako je hladno, uključi grijanje, ako je mračno, upali svjetlo, ako pada kiša, otvori kišobran’, smatra Dalibor Perković, tajnik Udruge ‘Nastavnici organizirano’, te zaključuje: ‘Ministarstvo je nadmašilo samo sebe.’