Valentinovo na telekom način
Jučer je Optima Telekom obavijestila investitore da im neće moći isplatiti kamatu na obveznice. Odmah potom je račun tvrtke blokiran, ne zna se, doduše, tko ga je blokirao, ali uprava Optima Telekoma podnijela je zahtjev za predstečajnom nagodbom. Danas se HAKOM oglasio priopćenjem u kojem kaže da se „…korisnici usluga Optima Telekoma mogu biti sigurni u mogućnost korištenja usluga svog operatora…“.
Ovo šturo priopćenje i još šturiji pregled stvari kriju zapravo puno dublju priču u kojoj su se našla tri velika alternativa telekom operatera, a zove se „rast prihoda je premali da bi pokrivao visoku zaduženost“.
Optima Telekom ima obveze prema bankama, kupcima obveznica i dobavljačima astronomskih 1,1 milijardu kuna. Od toga je 250 milijuna kuna obveza za emitirane obveznice koje su izdali 1. veljače 2007 godine. Prvog veljače ove godine trebali su platiti redovnu godišnju kamatu od 9,125% na te obveznice, ali nisu uspjeli prikupiti tih 22,8 milijuna kuna. Za točno godinu dana, prvog veljače 2014. godine, trebali bi, pak, vratiti glavnicu – 250 milijuna kuna (i dodatnih 22,8 milijuna kamata za 2013 godinu).
Uz to, Optima je dužna bankama 500 milijuna kuna, a dobavljačima 220 milijuna. Prema tromječnim izvještajima, tvrtka mjesečno plaća oko 7,5 milijuna kuna kamata.
Kako će se ova stvar razriješiti, teško je reći. HAKOM, doduše, može narediti HT-u da ih ne „otkopča“, ali ne može narediti bankama da ih puste na miru, niti radnicima da rade bez plaće. U svakom slučaju, na djelu će se vidjeti da li famozni institut „predstečajne nagodbe“ ima efekta.
Pred samo tri tjedna još jedan telekom, H1, je blokiran. Slični problemi kao i kod Optime, kod H1 su se manifestirali na drugi način. Pritisnuo ih je HT kojem duguju 40 milijuna kuna. Iz H1 su odgovorili da i oni potražuju od HT-a 27 milijuna „…na ime naknade za kašnjenja u realizaciji veleprodajnih usluga…“ Zvuči naivno pobijati dugovanje takvom naknadom „za duševne boli“, ali bilo je dovoljno da HAKOM naredi HT-u da ih i dalje drži ukopčane. No, račun je i dalje blokiran i uskoro će morati i oni u predstečajnu nagodbu ili stečaj. Potresi u H1 telekomu počeli su već jesenas kada su većini zaposlenika smanjivali plaće ili davali otkaze, tako da je u svega tri mjeseca čak 30% zaposlenih napustilo firmu.
Treći igrač, Metronet, koliko se javno zna, za sada nije u takvoj situaciji, ali bi se mogao naći vrlo brzo. Naime, i oni imaju obveze od astronomskih 626 milijuna kuna, pa je veliko pitanje da li će svi vjerovnici imati strpljenja.
O sudbini Optime više ćemo znati već 14. veljače za kada je sazvana sjednica Upravnog i Nadzornog odbora, a isti dan i HT objavljuje svoje financijske rezultate za 2012. godinu. HT-ovi rezultati nemaju, doduše, direktnog upliva na daljnji razvoj situacije sa Optimom i H1 Telekomom, ali su vrlo znakoviti za opće stanje telekom sektora u Hrvatskoj. Sve u svemu, Valentinovo 2013. će izgleda biti vrlo značajan datum u hrvatskoj telekom industriji.