U zadnjih 11 godina smanjena smrtnost od raka
Hrvatska je po incidenciji malignih bolesti na neslavnom drugom mjestu u Europi, odmah iza Mađarske. Podizanjem svijesti o važnosti prevencije i sprječavanju rizičnih ponašanja kroz razne nacionalne programe, ali i aktivnosti udruga, čine se napori kako bi se naša zemlja približila europskom prosjeku, čulo se između ostalog na press konferenciji održanoj u povodu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka u prostorima Lige protiv raka Zadar.
Dr. Josip Bubičić, predsjednik Lige, istaknuo je da se u vremenu globalne zdravstvene krize protiv raka moramo boriti prije svega znanjem.
– Karcinom je na drugom mjestu uzročnika smrti u svijetu gdje godišnje od ove bolesti umre oko 10 milijuna ljudi. Pokazatelji govore da će do 2015. godine taj broj i dalje rasti. U Hrvatskoj je prošle godine od raka umrlo 13.350 osoba, a novooboljelih je bilo 21.199, rekao je dr. Bubičić navevši podatak da je samo od raka pluća umrlo 2.750 osoba.
– Znamo da je 90 posto pojavnosti ovog oblika karcinoma povezano s pušenjem. Živimo u zemlji u kojoj čak 2,2 milijuna ljudi puši pa možemo govoriti o golemom socioekonomskom problemu, kazao je dr. Bubičić, dodavši da pušenje nije jedino rizično ponašanje.
Nezdravom i neravnomjernom prehranom kao i fizičkom neaktivnošću, upozorio je dr. Bubučić, zapravo se cijelog života pripremamo za rak.
Dr. Gordana Karuza istaknula je da je mortalitet od raka u Hrvatskoj veći nego u razvijenim europskim zemljama te da se raznim nacionalnim strategijama želi doprinijeti da se bolest prevenira, rano otkrije i pravilno onkološki liječi.
– U prilog akcijama ranog otkrivanja karcinoma govore podaci o blagom padu umrlih od raka u Zadarskoj županiji u zadnjih 11 godina. Tomu su svakako doprinijeli i bolje onkološko liječenje kao i moderniji lijekovi, rekla je dr. Karuza.
Dr. Vesna Dobrić Telesmanić je iznijela statističke podatke o pojavnosti pojedinih vrsta karcinoma u Zadarskoj županiji.
– Pojavnost određenih vrsta karcinoma je kod muškaraca i žena različita. Tako u našoj županiji muškarci najčešće obolijevaju od raka pluća. Na drugom mjestu je rak prostate, a na trećem rak debelog crijeva. Kod žena je pak na prvom mjestu rak dojke, a slijede kracinom probavnog sustava i karcinom pluća, rekla je dr. Dobrić Telesmanić.
Navela je podatke za 2010. godinu kada je u Zadarskoj županiji od raka pluća oboljelo 75 muškaraca i dvije žene. Od raka debelog crijeva iste je godine bilo 75 novooboljelih muškaraca i 58 žena, a od raka dojke 119 žena i 17 muškaraca.