Projekt uspostave i izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Zadarske županije
Projekt izgradnje «Centra za gospodarenje otpadom Zadarske županije» na lokaciji Biljane Donje na području Grada Benkovca je prijavljen Ministarstvu zaštite okoliša i prirode za sufinanciranje iz strukturnih fondova EU.
Uspostavom «Centra za gospodarenje otpadom Zadarske županije», sukladno važećoj «Strategiji gospodarenja otpadom Republike Hrvatske» (NN 130/2005) i «Planu gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj 2007.-2015.» (NN 85/07, 126/10 i 31/11), zbrinjavanje otpada podiže se na novu, kvalitativno višu razinu. Ona podrazumijeva racionalni odnos stanovništva i svih društvenih subjekata prema otpadu, i to u smislu poduzimanja napora za stvaranjem što manjih količina otpada, maksimalnog iskorištavanja otpada kao sekundarne sirovine u stvarnom i/ili energetskom smislu te odlaganja što je moguće manje količine otpada, koji treba biti pripremljen (obrađen) za odlaganje u građevine odgovarajućih tehničko-tehnoloških karakteristika (odlagališta).
Centri za gospodarenje otpadom (CGO) u županijama ili regijama na taj način postaju svojevrsna industrijska postrojenja namijenjena sigurnom čuvanju (skladištenju) i/ili obradi otpada u svrhu njegove ponovne upotrebe te odlaganju ostatnih (neiskoristivih) količina otpada na siguran način za okoliš i zdravlje ljudi. Županijski ili regionalni centri za gospodarenje otpadom nalaze se na vrhu hijerahijski ustrojene organizacijske strukture objekata u cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom, u koje se otpad dovozi preko mreže prikupljališta i pretovarnih stanica s područja cijele županije. Istovremeno s uspostavom novog sustava gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj, saniraju se i zatvaraju sva dosadašnja, uglavnom neuređena ili nedovoljno uređena odlagališta. Na taj će se način višestruko smanjiti broj odlagališta u RH.
Planirani Centar za gospodarenje otpadom Zadarske županije svoju osnovnu zadaću temelji na navedenim načelima, a cilj mu je da služi organiziranom, gospodarski usmjerenom načinu zbrinjavanja otpada s područja Zadarske županije. Otpad će se na području Zadarske županije ubuduće prikupljati odvojeno po vrstama od primarnih proizvođača otpada (tzv. primarna selekcija otpada), i to od razine lokalnih sabirališta, uspostavljenih po naseljima ili skupinama naselja, preko nekoliko većih pretovarnih stanica do CGO Zadarske županije, odnosno do središnjeg objekta za zbrinjavanje otpada u Zadarskoj županiji.
U Zadarskoj županiji planira se uspostava četiri pretovarne stanice iz kojih će se – nakon pretovara iz manjih kontejnerskih vozila u veća – otpad dovoziti u CGO. U CGO će se provoditi završno sortiranje i obrada prispjelog otpada te izdvajati sekundarne sirovine i odlagati neiskoristve, ostatne frakcije otpada.
U CGO Zadarske županije će se prikupljati sav otpad, koji je nastao na području Zadarske županije – komunalni, neopasni proizvodni i građevni.
Na temelju prepoznatih mogućih utjecaja na okoliš, koncept uspostave i rada Centra za gospodarenje otpadom Zadarske županije zasniva se na striktnom pridržavanju svih, važećim propisima utvrđenih mjera zaštite okoliša i prihvaćenog programa praćenja stanja (monitoringa) okoliša, a sve u svrhu osiguranja visoke razine zaštite okoliša i zdravlja ljudi. U tom smislu, CGO Zadarske županije će biti opremljen svim potrebnim sustavima zaštite okoliša, svojih zaposlenika i okolnog rezidentnog stanovništva. Redovno će se nadzirati sve sastavnice okoliša, odnosno emisije (ispusti) iz CGO Zadarske županije, koji bi mogli ugroziti kakvoću zraka, tla te površinskih i podzemnih voda.
Planirano je da CGO Zadarske županije tvore sljedeće funkcionalne cjeline (objekti, građevine, površine):
- upravna zgrada s parkiralištem (oko 1,3 ha):
- reciklažno dvorište otvorenog tipa (oko 2,5 ha):
- transportni centar s garažama, radionicama i prostorijama za radnike (oko 1,53 ha):
- objekt za mehaničko-biološku obradu (MBO) otpada (oko 4,34 ha)
- odlagalište za neopasni otpad (oko 12,0 ha)
- pogon za sortiranje otpada i natkriveno skladište za demontažu glomaznog otpada (oko 2,5 ha)
- područje za obradu oborinskih voda, procjeda i odlagališnog plina (oko 0,9 ha)
- prostor za recikliranje i obradu građevnog otpada (oko 1,9 ha)
- odlagalište za inertni otpad (oko 8,3 ha)
- ulazno-izlazna zona s dvostrukom vagom, čuvarskom kućicom i platom za pranje kotača (oko 0,2 ha):
- zelene površine, infrastrukture i prometnice unutar ŽCGO.
Pored navedenih integralnih elemenata, lokacija CGO uključit će i pristupne ceste, interne prometnice za kamione, interne prometnice za kompaktore i vučna vozila s gusjenicama, površinu za parkiranje vozila i sl.; crpku za gorivo i rezervoar te površinu za skladištenje zemlje (glina, humus, dnevno prekrivanje otpada i slično).
Izgradnja CGO provest će se u skladu s relevantnom zakonskom regulativom Republike Hrvatske, „Nacionalnom strategijom zaštite okoliša“, „Nacionalnim planom djelovanja za okoliš“, „Strategijom gospodarenja otpadom RH“ (Narodne novine 130/05), „Planom gospodarenja otpadom u RH 2007-2015. g.“ (Narodne novine 85/07), kao i najnovijim svjetskim spoznajama o unapređenju okoliša i preporukama EU, pri čemu će se poštivati mjere zaštite okoliša utvrđene odgovarajućom Studijom o utjecaju na okoliš, ali bez namjere da se restriktivno djeluje na ukupnu djelatnost stanovništva.
Na lokaciji zahvata zbrinjavat će se sav komunalni i neopasni proizvodni otpad te reciklažni, uključujući inertni građevni otpad, nastao na području Zadarske županije.
Reciklažni otpadni materijal, koji na lokaciju CGO dolazi iz sustava odvojenog prikupljanja otpada na mjestu njegova nastanka, privremeno će se pohranjivati/skladištiti i/ili predobrađivati na posebno uređenim površinama unutar CGO. Za daljnje zbrinjavanje reciklažnog otpada sklopit će se ugovori s tvrtkama, ovlaštenim za reciklažu pojedinih vrsta otpada.
Inertni građevni otpad će se obrađivati unutar CGO. Očekuje se da će se oko 50-70% ukupne početne količine tog otpada koristiti kao reciklabilni materijal (npr. za nasipanje puteva, u građevinarstvu i slično), dok će se preostali dio odlagati na odlagalištu inertnog otpada u sastavu CGO Zadarske županije.
Komunalni otpad nakon dopreme će biti podvrgnut procesu mehaničko-biološke obrade. Na taj će se način iz otpada izdvojiti iskoristiva komponenta, tzv. alternativno gorivo (gorivo iz otpada: GIO; Residue Derived Fuel: RDF ili Solid Recovered Fuel: SRF) te metanogena frakcija („biostabilat“), koja će se odlagati u odlagalište za neopasni otpad. U procesu mehaničko-biološke obrade otpada izdvajat će se i određena količina metala, koja će se zatim upućivati na daljnju obradu ovlaštenim tvrtkama izvan područja CGO Zadarske županije.
Neopasni proizvodni otpad će se, nakon razvrstavanja, dijelom odlagati na posebno uređenim plohama unutar odlagališta neopasnog otpada, dok će se dio – zajedno s komunalnim otpadom – kroz mehaničko-biološku obradu iskoristiti za proizvodnju alternativnog goriva iz otpada (GIO/RDF/SRF).
Budući da se cjelokupan koncept zbrinjavanja otpada temelji na cjelovitom (integralnom) pristupu obrade, i osnovni tokovi otpada unutar CGO Zadarske županije će se nastojati uspostaviti tako da se različitim vrstama obrade postigne najveće moguće smanjenje početne količine otpada. Isključivo onaj dio otpada, koji nakon provedene obrade preostane kao neiskoristiva frakcija, odlagat će se na odlagalištu neopasnog otpada. Kada je riječ o neopasnom proizvodnom otpadu, treba reći da će se najveći stupanj smanjenja količine te vrste otpada postići separiranjem (izdvajanjem) onih materijala koji se tvarno ili energetski mogu naknadno iskoristiti.
Ukratko, u CGO Zadarske županije će se odlagati:
- biostabilizirana frakcija mehaničko-biološke obrade komunalnog otpada (oko 30% ulaznog komunalnog otpada);
- neopasni proizvodni otpad;
- inertni građevni otpad (30-50% ulaznih količina)
Komentiranje je zatvoreno.