Novi prijedlog štetan je za slovenske interese

Slovenski parlament bi, na prijedlog premijera Janeza Janše, na izvanrednoj sjednici trebao odlučivati o memorandumu o arbitražnom sporazumu s Hrvatskom o granici u Piranskom zaljevu. Uoči sjednice, o tome je raspravljalo i predsjedništvo slovenskog parlamenta ali i vanjskopolitički odbor.

Uoči sjednice slovenskog parlamentarnog odbora za vanjsku politiku, ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je da je protiv izmjena već pripremljenog arbitražnog podneska. Smatra da je novi prijedlog štetan za slovenske interese “jer ga je teško argumentirati”.

Na zatvorenoj sjednici sudjeluje i Janez Janša, no on nije želio dati nikakvu izjavu novinarima. Podsjetimo, na njegov prijedlog slovenski će parlament na izvanrednoj sjednici odlučivati o memorandumu o arbitražnom sporazumu s Hrvatskom o granici u Piranskom zaljevu.

“Vlada predlaže da Parlament na sjednici 4. veljače, raspravi stajališta oko memoranduma i odluči se kakav će podnesak Slovenija poslati arbitražnom sudu. Vlada predlaže da se Parlament odluči između osnovne varijante ili varijante s minimalnim izmjenama”, poručio je slovenski premijer.

Ovaj Janšin prijedlog izazvao je, podsjetimo, protivljenje oporbe, koja je poručila kako se tim činom riskiraju odnosi s Hrvatskom, te se šalje loša poruka Europi.

Hrvatska i Slovenija svoj će podnesak arbitražnom sudu poslati za tjedan dana. A dok se čeka rješenje za granicu, uvjet za slovensku ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora je dogovor o dugu Ljubljanske banke. Brzo rješenje očekuje i SAD. Takvo razmišljanje prenio je američki potpredsjednik Joe Beiden koji se s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem susreo na Međunarodnoj konferenciji u Münchenu.

“Vjerujem da će se rješenje naći na obostrano zadovoljstvo i bilo bi dobro da Slovenija ne bude zadnja zemlja koja će ratificirati sporazum”, poručio je Josipović.

A tako misle i građani Slovenije. Tri četvrtine Slovenaca smatra da bi trebalo ratificirati hrvatski pristupni ugovor, prenosi anketu na 500 ispitanika današnje Delo. Na pitanje podržavaju li ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom, od 500 ispitanika 76 posto ih je odgovorilo potvrdno, 14 posto negativno, a 10 posto ih se nije moglo odlučiti.

Feed me
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...