Download: Pretvorite mobitel u znanstveni instrument

PressureNet aplikacija koja mjeri atmosferski pritisak, od sada je nadograđena mogućnošću da podatke s vašeg uređaja šalje direktno znanstvenicima koji će na temelju njih izrađivati atmosferske modele, te u konačnici moći lakše predviđati klimatske “događaje” u bliskoj ili daljoj budućnosti.

Prva inačica aplikacije je lansirana još 2011. a radi s atmosferskim senzorima pritiska (barometrima) koje jedino posjeduju Android mobiteli. Google je svom mobilnom operativnom sustavu omogućio mjerenje pritiska jer ti podaci olakšavaju lokacijsko pretraživanje. Mada PreassureNet nije jedina aplikacija tog tipa za Android, njezina mogućnost da podatke šalje i dijeli, prema mišljenju znanstvenika čini ju najboljom u domeni znanstvenih atmosferskih istraživanja.

U najnovijoj nadogradnji ovog tjedna, aplikacija sadrži jedan “pop-up” koji će vam objasniti da prikuplja vrijeme, lokaciju telefona i atmosferske podatke, a te će podatke prosljeđivati samo ako pristanete na to, Sveučilištu Washington.

Autori aplikacije Jacob Sheehy i Phil Jones imaju namjeru napraviti specijalnu web stranicu, koja će omogućiti svim znanstvenicima i vremenskim prognozerima širom svijeta da podatke prikupljene mobitelima korisnika koriste za svoje svrhe.

Da bi ova aplikacija jednog dana postala moćan znanstveni alat, potrebno je da bude instalirana na čim većem broju uređaja. Za sada ju posjeduje nekih 18.000 korisnika, a svakih sat vremena se izvrši oko 6.000 mjerenja. Znanstvenici kažu kako bi bila posebice korisna kada bi je milijuni korisnika koristili.

Ukoliko želite aplikaciju koristiti za svoje potrebe ili sudjelovati u globalnim atmosferskim istraživanjima, PreassureNet možete besplatno preuzeti na ovoj poveznici u Google Playu.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...