Nove korejske baterije za savitljive gadgete
Znanstvenici iz južnokorejskog instituta Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST), proizveli su savitljive polimerske elektrolite koji će se jednog dana ugrađivati u savitljive gadgete i omogućiti im oblike poput lista papira, što je jedna od nadolazećih tehnologija o kojoj se priča već duže vremena, a tek nedavno su se počeli pojavljivati prvi prototipovi gadgeta, među kojima je i PaperTab tablet, prikazan na nedavnom CES 2013. sajmu.
Zahvaljujući korištenju nanomaterijala, ovi polimeri se ponašaju vrlo nalik na tipične tekuće elektrolite, no u stanju su kreirati znatno stabilnije savitljive energetske ćelije, otporne posebno na visoke temperature.
Polimerski elektroliti se razdvajaju na elektrode i potom izlažu ultraljubičastim zrakama u trajanju od 30 sekundi, procesu koji je ujedno znatno brži od standardnih procedura proizvodnje baterija.
Znanstveni tim je vodio profesor Lee Sang-young s UNIST-a, no u njemu su se nalazili znanstvenici s 9 korejskih i svjetskih znanstvenih institucija, uključujući profesora Johna A. Rogersa sa Sveučilišta Illinois, a istraživanje je dijelom financiralo korejsko Ministarstvo obrazovanja, znanosti i tehnologije.
U isto vrijeme, jedan drugi znanstveni tim UNIST-a pod vodstvom profesora Changduk Yanga i Joon Hak Oha (na slici gore) izradio je nove tranzistore na tankom organskom filmu (OTFT-u), za koje očekuje da će u kombinaciji s novim baterijama otvoriti velike mogućnosti u razvoju savitljive elektronike, RFID čipova i senzora.