Fleksibilni serveri iz Facebooka

Intel i Facebook pokazali su rezultate suradnje na razvoju servera za velike podatkovne centre unutar inicijative Open Compute Project. Quanta Computer je izradila prototip servera zasnovanog na Intelovim procesorima Xeon i budućoj generaciji 22-nanometarskih Atoma, kodnog naziva Avoton. Sve komponente ovog rackmount servera povezane su Intelovim optičkim interkonektima Intel Silicon Photonics, koji uz propusnost od 100 Gb/s pružaju visoke performanse takvih servera u velikim podatkovnim centrima te manji broj kabela za povezivanje komponenti u istima.

Facebook je pokazao i svoj doprinos inicijativi Open Compute Project, koju je kompanija i pokrenula u travnju 2011. godine, pod nazivom Group Hug. Facebook, kao i druge kompanije s velikim brojem servera poput Googlea, također razvija vlastita rješenja za pokretanje svog podatkovnog centra, a Group Hug bi trebao omogućiti veću fleksibilnost servera te mogućnost nadogradnje komponenti uz manje pažnje posvećene kompatibilnosti. Group Hug predstavlja serversku matičnu ploču na koju se procesori dodaju putem kartica PCI Express x8 formata, no kartice nisu ograničene s jednim procesorom određenog proizvođača.

Takva common slot arhitektura omogućuje proširivanje servera procesorima različitih proizvođača i generacija, pa čak i arhitektura (x86 i ARM). Podršku za Group Hug, koji je još u razvoju, najavili su AMD, Intel, Applied Micro i Calxeda, dok su Intel i Applied Micro demonstrirali i prve prototipe s ovim dizajnom. Sama inicijativa Open Compute Project omogućuje članovima slobodnu razmjenu dizajna servera za podatkovne centre, što bi značajno trebalo smanjiti vrijeme i troškove vezane uz dizajn takvih sustava, te omogućiti fleksibilniju nadogradnju i održavanje.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...