Vučenović: “Zlouporaba droga usko povezana s odnosima u obitelji!”

U organizaciji Udruge Porat i Obiteljskog centra Zadarske županije povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti u Gradskoj knjižnici Zadar održana je javna tribina pod nazivom “Prihvati život”. Ovo predavanje bilo je posljednje od brojnih koja su se održala u proteklih mjesec dana s ciljem prevencije i suzbijanja ovisničkih ponašanja. Još jednom, na ovoj javnoj tribini, se ukazalo kako se prevencija i suzbijanje ovisnosti trebaju provoditi kroz aktivnosti čitave društvene zajednice i nikako ne smiju biti predmetom djelovanja samo jednog čimbenika društva, ministarstva, institucije, ustanove, nevladinih udruga ili pojedinca. Istaknulo se kako samo timski rad, sustavni rad može dati pozitivne pomake u suzbijanju ovisnosti. Obiteljski centar ima važnu ulogu u savjetovateljskom i edukativnom radu s osobama koje su najviše u kontaktu s mladima, a posebno s njihovim roditeljima. Svima je poznato kako je zdrava obitelj od najvećeg značaja za razvoj i podršku mlade osobe u razvijanju sigurnosti i samopouzdanja, odgovornosti te međusobnog poštovanja i tolerancije.

– Upravo to je razlog da još jednom istaknemo značaj roditeljskog odgoja na razvoj različitih rizičnih ponašanja kod adolescenata, uključujući i razvoj ovisnosti. Brojna istraživanja pokazuju da je zlouporaba droga usko povezana s odnosima u obitelji, a emocionalna bliskost u obitelji čini se najvažnijim faktorom rizika ili zaštite, istaknuo je Dario Vučenović iz Obiteljskog centra.

Ovoj javnoj tribini nazočio je i dr. Mladen Mavar, predsjednik Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Zadarske županije koji je još jednom predstavio program “Trening životnih vještina” te još jednom ukazao na važnost sudjelovanja svih povezanih institucija u prevenciji ovisnosti i borbi protiv ovisnosti.

– Program “Trening životnih vještina” namijenjen je prevenciji ne samo ovisnosti već i nekih drugih asocijalnih oblika ponašanja. To je jedan američki program koji se pokazao jako dobrim u SAD-u te je prihvaćen kao model i kod nas. Razmišljanja na razini države su da to mora biti program koji će se provoditi u osnovnim školama. Broj konzumenata opojnih droga je u stagnaciji, zaustavili smo rast broja liječenih ovisnika na području Zadarske županije. Tu mislim i na novoregistrirane i liječene ovisnike. Smatram da su na to uvelike utjecali i prigodni programi, odnosno projekti te aktivniji rad Zavoda za javno zdravstvo, odnosno njihove Službe za liječenje i prevenciju ovisnosti. U borbi protiv ovisnosti angažiran je niz institucija te različiti broj udruga. Ovo Povjerenstvo koordinira niz ustanova i udruga koje se bave između ostalog i problemima ovisnosti te zajedno radimo i surađujemo oko ove problematike, istaknuo je Mavar.Povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga, Mladen Mavar (Foto: Ivan Katalinić / Antena Zadar)

Mavar je istaknuo kako je “Trening životnih vještina” samo jedan, ali možda najvažniji od preventivnih programa. Sufinanciran je od strane Županije i Grada, a provodi ga Zavod za javno zdravstvo, odnosno njihova Služba za liječenje i prevenciju ovisnosti. Naglasio je kako je Zadarska županija u samom vrhu po broju liječenih ovisnika.

– Prema podacima iz MUP-a broj kaznenih prijava vezanih uz zlouporabu opojnih droga u ovoj godini je 317, prekršajnih prijava je 48, dok je zapljena opojnih sredstava bilo u 292 slučaja. U 2012. godini evidentiran je manji broj kaznenih djela uz zlouporabu sredstava ovisnosti. Prema podacima iz projekta “Trening životnih vještina” u 2010. godini na našem području bilo je evidentirano 587 ovisnika od čega je šest umrlih, 2011. godine ta brojka se povećala te je broj evidentiranih iznosio 619 od čega je bilo 11 umrlih, dok je u ovoj godini zabilježeno 580 evidentiranih, od kojih je umrlo tri osobe. Prosječna dob prvog javljanja na liječenje spustila se s 28 na 26 godina starosti. U ovom programu je u prvoj godini sudjelovalo 1500 djece, učenika šestih i sedmih razreda osnovnih škola, druge njih 3224, dok je ove godine ta brojka još veća s 3693 sudionika. Ovim programom obuhvaćena je primarna prevencija svih rizičnih ponašanja, pušenja, konzumacije alkohola itd. Cilj je ovog projekta da se u njega uključi cijela lokalna zajednica, škole, obitelj, odnosno svi koji mogu utjecati na sprječavanje rizičnog ponašanja, odnosno detektirati i usmjeravati rizičnu djecu, zaključio je Mavar.

Vučenović je istaknuo i kako su tranzicijska društva, kao što je naše, obilježena velikim društvenim promjenama, kao što su povećana socijalna mobilnost, ubrzana urbanizacija i slom tradicionalnih društvenih vrijednosti.

– Suvremeno društvo često odbacuje pojedinca i skupine koje posustaju u svakodnevnoj borbi za materijalnim dobrima, društvenim položajem i moći. Sve manje se ističu obiteljske vrijednosti, a ujedno je sve više onih koji ispadaju iz mreže socijalne sigurnosti i ulaze u područje socijalne nesigurnosti i neizvjesnosti. Uzimanje psihoaktivnih droga, prekomjerno pijenje alkohola, kockanje, kao izraz bijega iz takve stvarnosti karakteristično je za naše društvo i općenito današnju, u suštini, ovisničku civilizaciju, istaknuo je Vučenović.

Uloga obitelji, kao stupa prevencije ovisničkog ponašanja je značajno drugačija, te ona sve teže funkcionira i sve češće zakazuje kao izvor zaštite djeteta- Takva obitelj često stvara mlade s problemima, mladekoji izlaz traže u neformalnim skupinama vršnjaka ili odraslih s rizičnim ponašanjem.

Povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga, Dario Vučenović (Foto: Ivan Katalinić / Antena Zadar)– U Hrvatskoj je najviše mladih, čak njih 35 posto, koji eksperimentiraju sa sredstvima ovisnosti. U potkategoriju rekreativnih-vikend konzumenata spada do 10 posto mladih. Oko 30 tisuća osoba konzumira drogu s vidljivim štetnim posljedicama. Liječenih ovisnika u RH ima oko 18 tisuća. Posebno uznemiruje podatak da umjereno konzumira alkohol 90 posto stanovništva, dok je 15 posto muškaraca i pet posto žena ovisno o alkoholu. Upravo ovakvi podaci ukazuju na potrebu programa prevencije koji moraju biti osmišljeni tako da reduciraju rizične, a pojačavaju zaštitne čimbenike u odgajanju mladih ljudi. U tom smislu škole, njihove stručne službe i nastavnici, kao i druge ustanove, poput Obiteljskog centra, Zavoda za javno zdravstvo i dr. upućene su na pojačanu suradnju u području prevencije jer je takav način rada jedina mogućnost uspješnog rada na ovom polju, zaključio je Vučenović.

Svake godine u RH od posljedica uzimanja droge umre više od 100 osoba.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...