Plastične rasvjetne cijevi protiv zujanja u uredima
Recite zbogom dosadnim fluoroscentnim cijevima koje vam u uredu kidaju živce svojim zujanjem i treperenjem. Znanstvenici Sveučilišta Wake Forest izumili su alternativu, rasvjetu koja funkcionira temeljem tehnologije elektroosvjetljavajućeg polja induciranog polimera (FIPEL), koja zrači “mekanu” bijelu svjetlost umjesto žućkaste ili plavih nijansi kakve emitiraju LED-ovi.
“Ljudi se često žale da fluoroscentna svjetla smetaju njihovim očima, a šum iz rasvjetnih cijevi iritira svakog tko sjedi ispod njih”, kaže profesor fizike i ravnatelj Centra za nanotehnologiju i molekularne materijale David Carroll. “Nova svjetla mogu riješiti oba problema, ali nam pružiti i nešto više od toga”.
Znanstvenici koriste polimersku matricu proizvedenu pomoću nanotehnologije, koja im je omogućila proizvodnju potpuno nove vrste žarulje.
Sustav se sastoji od tri sloja savitljivog polimera bijele boje, pomiješanog s malom količinom nanomaterijala koji zrači svjetlo kada ga se stimulira, kako bi stvorio jasno i čisto bijelo svjetlo kakvo ljudske oči najviše preferiraju.
Pored toga, nove žarulje se može proizvoditi u različitim bojama i u bilo kojim oblicima, što znači da se mogu prilagoditi svim vrstama lampi i svjetiljki.
Znanstvenici također navode kako je nova rasvjeta dva puta efikasnija od fluoroscentnih cijevi, te je po potrošnji energije konkurentna LED rasvjeti, no daje više svjetla od LED-ova.
Sveučilište Wake Forest navodi kako već surađuje s tvrtkom koja ima plan da novu tehnologiju dovede na tržište tijekom iduće godine.