Goldman Sachs: Pad cijena zlata u 2013.
Američka banka Goldman Sachs prognozira da će 2013. definitivno biti godina ekonomskog opravka. Iako je toj banci nakon niza skandala poljuljan utjecaj, njezina predskazanja nastavljaju biti fokusom globalnog interesa.
Optimistični prognozeri Goldman Sachsa, poput ekonomista Jana Hatziusa, predviđaju da će u drugoj polovici iduće godine, po prvi put od početka financijske krize, gospodarstvo ubrzano rasti, piše Business Insider. Takvo predviđanje temelji se na očekivanju da će privatni sektor izbjeći nove udarce i povratiti izgubljenu moć, usporedo s otpuštanjem fiskalnog utega.
Goldmanov analitičar Damien Courvalin prognozira okončanje rasta cijena zlata u 2013, bazirano na činjenici da realne kamatne stope konačni počinju rasti.
Donja tablica prikazuje odnos između zlata i 10-godišnjih realnih kamatnih stopa (kada su kamatne stope ultra-niske ili negativne, posjedovanje gotovine je skupo, a zlato je privlačno. Kada su realne kamatne stope pozitivne, zlatno ‘gubi sjaj’).
Drugim riječima, Goldman Sachs smatra da su visoke cijene zlata zasluga realnih kamatnih stopa, koje su u SAD-u na niskim razinama, djelomično zahvaljujući i ‘agresivnom’ tiskanju novca. Oporavkom gospodarstva, eri (pre)skupog zlata bliži se kraj.
‘Naši ekonomisti predviđaju da će američki gospodarski oporavak početkom 2013. usporiti, kao i da će ponovno ubrzati u drugoj polovici godine. Također, očekuju dodatno povećanje bilance Feda, Središnje banke SAD-a. Kratkoročno, kombinacija tiskanja novca (easing) i slabijeg rasta ići će u korist cijena zlata. U srednjem roku, međutim, izgledi za zlato zapet će između oprečnih sila – dodatnog tiskanja novca i postupnog povećanja realnih kamata uslijed većeg gospodarskog rasta’, stoji u dokumentu Goldman Sachsa.
‘Naš model sugerira da će poboljšani izgledi za rast američkog gospodarstva prevagnuti nad daljnjim rastom Fed-ove bilance i da će vjerojatno doći do promjene u cijenama zlata u 2013. Međutim, rizici po izglede rasta gospodarstva ostaju povećani, osobito imajući u vidu nesigurnost vezanu uz ‘fiskalnu liticu’, što otežava proglašavanje najviše dosegnute cijeni zlata’, zaključuje Goldman Sachs.