EU će ponovo uvesti vize za Balkan
Izvjestiteljica Europskog parlamenta (EP) za viznu liberalizaciju i zastupnica u Europskom parlamentu Tanja Fajon izjavila je u intervjuu za agenciju Anadolija (AA) da nakon što je u studenome ove godine podneseno ukupno 8.849 zahtjeva za azil, od kojih je 1.306 molbi iz Srbije, postoji realna opasnost da će iduće godine ponovno biti uvedene vize za građane Zapadnog Balkana.
Šest zemalja članica EU, podsjetimo, zatražilo je u listopadu da se, u slučaju zloupotrebe, državama Zapadnog Balkana ukine bezvizni režim koji podrazumijeva slobodu putovanja unutar Shengenske zone. Predstavnici Europskog vijeća, Europske komisije (EK) i Europskog parlamenta (EP) nisu se uspjeli dogovoriti oko mehanizma za suspenziju bezviznog režima za zemlje Zapadnog Balkana.
‘Opasnost postoji. Očekuje se da će više građana tražiti azil. Mi u Europskom parlamentu (EP) raspravljamo, zajedno sa vladama zemalja EU, oko Uredbe mehanizma suspenzije bezviznog režima. To smo sada odgodili i spomenuti mehanizam nećemo usvojiti prije sljedeće godine. Kad taj mehanizam usvojimo, onda postoji velika mogućnost da će neke zemlje tražiti brzu suspenziju bezviznog režima. Posebno u slučaju neke političke, odnosno predizborne kampanje, kao što će biti slučaj u Njemačkoj gdje će se u proljeće 2013. godine održati parlamentarni izbori”, kazala je Fajon za AA.
Iz ovakvog stava Fajon proizlazi da je uvođenje viza za građane Zapadnog Balkana gotovo izvjesno već početkom 2013. godine! Fajon, nadalje, dodaje da su alarmantne posljednje informacije o broju molbi za azil od strane građana sa Balkana.’Ja se nadam da će i vlasti, ali i svi građani, učiniti sve što je u njihovoj moći, te da neće kršiti pravila slobode kretanja’, ističe ona. Kazala je da je početkom ove sedmice održana sjednica Odbora stalnih predstavnika (COREPER), to jeste pomoćnog tijela Vijeća Europske unije, gdje se, također, raspravljalo o pitanju bezviznog režima.
Podvukla je da je brojem azilanata najviše pogođena Njemačka. ‘Njemačka je usvojila odluku da su svi azilanti u istoj proceduri kao građani Njemačke, koji su bez posla. To znači da ti azilanti mogu ostati u Njemačkoj duže vremena i dobiti određeni novac koji nije mali. Zato sve više ljudi dolazi u Njemačku. To je danas veliki problem. Njemačka najviše traži da se usvoji mehanizam za suspenziju bezviznog režima’, naglasila je Fajon.
Na pitanje koje zemlje bi najprije mogle izgubiti bezvizni režim, Fajon nije precizno odgovorila, ali ukazuje na činjenice. ‘Prema informacijama o broju lažnih azilanata, to su najčešće građani Srbije i Makedonije, a u posljednje vrijeme i Bosne i Hercegovine. Cijelo vrijeme najveći problem je sa pripadnicima manjina, dakle, Romima. To je vrlo osjetljiva situacija koju moramo rješavati svi zajedno, korak po korak, u dijalogu s Bruxellesom. Vlade na Balkanu čine sve što se od njih i očekuje’, smatra Fajon.