Solarne ćelije u cijelosti od ugljika

Opet je riječ o ugljikovim nanocijevima, a ovaj put je u kombinaciju uključen i grafen. Znanstvenici su izradili solarne ćelije u obliku sendviča u kojem su elektrode napravljene od grafena (posebna saćasta struktura ugljikovih atoma debljine tek jedan atom) i ugljikovih nanocijevi, a između elektroda nalaze se poseban fotoaktivni sloj. Taj fotoaktivni sloj sastavljen je od molekula ugljika debljine jedan nanometar u promjeru. Inače, te molekule oblika nogometne lopte nazivaju “buckyballs”. Dakle, cijela solarna ćelija napravljena je od ugljika.

Ovakve ćelije bi, ako uđu u komercijalnu proizvodnju, bile mnogo jeftinije za proizvodnju od klasičnih, koje koriste materijale poput indija i srebra, a koji se inače koriste i u mnoge druge svrhe te ih baš i nema u izobilju, za razliku od ugljika.

Međutim, nije sve baš tako idealno. Solarne ćelije sa Stanforda upijaju primarno valne duljine svjetlosti bliske infracrvenom spektru pa je njihova učinkovitost manja od 1%, što je mnogo manje od konvencionalnih ćelija. Ipak, nadaju se da će s boljim materijalima i tehnikama značajno podignuti učinkovitost.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...