Ovo su najomiljeniji oblici kontracepcije u Hrvatskoj
Iako korištenje hormonalne kontracepcije u Europskoj uniji i Americi raste, kod nas je koristi samo osam posto žena. Prekinuti snošaj i kondomi najomiljenije su metode. Istovremeno je došlo do porasta abortusa – oko 24% svih trudnoća namjerno se prekida, a trećina otpada na vrlo mlade žene.
Dok u SAD-u i više zemalja zapadne Europe oko 60% žena koristi kontracepciju, kod nas je prilično drugačije. Vodeći stručnjak za kontracepciju u Republici Hrvatskoj prof. dr. sc. Velimir Šimunić za Cybermed je usporedio stavove i kontracepcijske navike u nas i svijetu. U SAD-u su kontracepcijske tablete i sterilizacija najpopularnije metode kontracepcije. Tamo kontracepcijske tablete rabi oko 28% žena. U EU je daleko najpopularnija metoda kontracepcije kontracepcijska tableta, a u Rusiji i Kini unutarmaternični uložak.
U Hrvatskoj manje od 40% parova/žena koristi neku od metoda kontracepcije. Od toga, svega osam posto ih koristi kontracepcijske tablete, 1,5% unutarmaternični uložak i manje od 30% povremeno ili trajnije kondome. U adolescentica je najčešća metoda kontracepcije prekinuti snošaj. Struka bi bila vrlo zadovoljna kad bi kod nas od 15 do 20% mladih žena koristilo kontracepcijske tablete. Glavni razlog odustajanja od tableta je strah od nuspojava, što je po mišljenju dr. Šimunića pretjerano i nepotrebno. Pogrešne obavijesti dolaze od okoline, prijateljica, medija, pa čak i nekih liječnika koji uglavnom ističu negativnosti.
‘Nažalost, kontracepcijske tablete danas koristi tek osam posto žena reprodukcijske dobi (od 15. do 44. godine). Odavno je utvrđeno da u zemljama u kojima se kontracepcijske tablete koriste manje od 15% raste učestalost neželjenih trudnoća i abortusa (pobačaja). Primjer za to su Rusija, Poljska, Bugarska, Italija pa, nažalost, i Hrvatska. U našoj zemlji istovremeno je porastao broj namjernih pobačaja za 15%’, objasnio je dr. Šimunić i dodao: ‘Danas svega 11% tinejdžerica koristi hormonsku kontracepciju, što je upola manje od Slovenije i četiri do šest puta manje od uporabe kontracepcijskih tableta na Zapadu.’