Kvantne točke produžuju fotosintezu
Umjetna fotosinteza, odnosno razdvajanje vode pomoću sunčeve energije je jedna od ključnih tehnologija koje bi nam trebale omogućiti ekološko pogonsko gorivo za automobile i druge energetske potrebe.
Ta tehnologija koja funkcionira na taj način da sunčeva energija u spoju sa zrakom i vodom proizvodi gorivo umjetnom fotosintezom, sada je izvela velik korak prema naprijed, zahvaljujući nanokristalima koji se nazivaju kvantne točke.
Znanstvenici Sveučilišta u Rochesteru, ovih su dana u publikaciji Science objavili rad u kojem demonstriraju kako su te kvantne točke, osim što apsorbiraju svjetlo, znatno izdržljivije od svih drugih materijala koji su se koristili u prijašnjim testovima za apsorbiranje svjetla. Pored toga, novi pristup ne zahtjeva korištenje rijetkih i skupih dragocjenih metala, koji su bili velika prepreka tehnologiji dobivanja vodika sunčevim svjetlom, što bi moglo dovesti do jeftine i isplative tehnologije.
Nova tehnologija na žalost ne rješava sve probleme vezane uz umjetnu fotosintezu, jer sustav znanstvenika Rochestera omogućuje samo pola reakcije razdvajanja. Naime, njihova metoda proizvodi vodik, no ne i kisik. Pored toga, sustav temeljen na nanočesticama generira vodik i kisik u istoj posudi, što stvara opasnost od njihove interakcije i eksplozije. Stoga su alternativna rješenja koja generiraju vodik i kisik u zasebnim posudama sigurnija.
No bez obzira na to, ovo će se rješenje pridružiti drugim projektima unutar Caltechovog novoosnovanog Središta za energetske inovacije, čija uloga je da nova otkrića poput ovog dovede do primjene u kompletnom umjetnom sustavu fotosinteze, te da stvara i testira prototipe novih sustava koji bi nam jednog dana trebali omogućiti jeftinu i zdravu energetsku budućnost.