Koliko je opasno skidati filmove i glazbu s interneta?

Osnivač stranice The Pirate Bay Gottfrid Svartholm Warg (27) nalazi se u švedskoj samici. “Pod ključem” je 23 sata dnevno. Svartholm je osuđen na godinu dana zatvora zbog pomaganja korisnicima Interneta da krše autorska prava. Svartholm je u kolovozu uhićen u Kambodži zbog optužbi za hakiranje web stranica švedskih poreznih vlasti. Prije toga je osuđen na godinu dana zatvora, a presudu je dočekao u inozemstvu i nije se vratio odslužiti je. Nakon uhićenja je izručen Švedskoj. Njegova majka je ovih dana za vice.com objasnila zašto joj je sin pod tako strogim nadzorom.

– Tužitelj tvrdi da bi Gottfrid mogao uništiti dokaze, ometati istragu i čak činiti zločine ukoliko ne bude u pritvoru sa ovakvim ograničenjima. Želim istaknuti da su još dvije osobe uključene u to za što je osumnjičen. Obje su bile u pritvoru, ali su sada slobodne, rade što žele. Zbog toga je potreba za samicom još više zbunjujuća – rekla je.

Kako piše Dnevno.hr, U studenom 2010. godine švedski sud je četvoricu suosnivača The Pirate Baya proglasio krivim za kršenje autorskih prava. Naložio im je da plate 3,6 milijuna dolara oštećenim tvrtkama, poput Warner Brosa, Sony Music Entertainmenta i Columbia Picturesa. Oni su se branili tvrdeći da ne krše švedski zakon o autorskim pravima. Osim novčane kazne, trojica su odslužila i zatvorsku, dok je Svartholm bio u inozemstvu. U međuvremenu, osnivači stranice Megaupload Kim Dotcom, Mathias Ortmann, Finn Batato i Bram van der Kolk čekaju saslušanje u ožujku 2013. godine. Tada bi se trebalo odlučiti hoće li ih Novi Zeland izručiti SAD-u. Američki tužitelji traže ih zbog kršenja autorskih prava, a prijete im kazne zatvora do 20 godina, kao i milijunske novčane kazne. Optuženi kažu da je Megaupload bio legitimna stranica za dijeljenje datoteka. U međuvremenu je sudac američkog Okružnog suda Liam O’Grady odbio zahtjev Kim Dotcoma da SAD povuče zahtjev za izručenjem.

Još je jedan slučaj ove godine šokirao javnost. Ono zbog čega su se mnogi zabrinuli je najava tvrtke Zuffa LLC, u čijem su vlasništvu borilačka natjecanja UFC i Strikeforce, da će tužiti svakog kome se dokaže da je ilegalno gledao prijenos borbi. Tada je najavljeno da će Zuffa LLC dobiti na uvid e-mail i IP adrese i podatke svih koji su na stranicu bili prijavljeni i gledali prijenos.

Svi ovi slučajevi, kao i pokušaj usvajanja zloglasne ACTA-e, doveli su do pojačanog otpora onih koji vjeruju da sve informacije na Internetu trebaju biti slobodne. Osim proslavljenih Anonymusa, svoje “borce” ima i Hrvatska. Ove je godine osnovana Udruga za slobodne informacije “Sinbad”. Kako stoji na njihovoj web stranici, “posebnu pažnju će posvetiti problemu vlasništva nad idejama, posebice ‘copyrightu’ kao pojmu koji je u našu duhovnu djelatnost prokrijumčaren na mala vrata, bez ikakvog publiciteta i najave, i sada tu djeluje razorno, što se već u nekoj doglednoj budućnosti može pokazati fatalnim za naš društveni razvoj”.

Poseban naglasak stavljen je i na borbu protiv “upotrebe informacijsko-komunikacijskih tehnologija kao sustava kontrole nad društvom”.

“Stajalište je Udruge da stvar znanstveno-tehnološkog razvoja čovječanstva ne smije biti prepuštena tehnološkim korporacijama, koje ga danas već skoro u potpunosti kontroliraju, odnosno transnacionalnoj oligarhiji u čijem su one vlasništvu, a koja očito želi zavladati globaliziranim svijetom, već da ono treba biti prepušteno znanstvenoj zajednici koja je uistinu posvećena realnim problemima našeg civilizacijskog napretka, a koja je odgovorna narodu”, stoji u Deklaraciji Udruge.

Joel Tenebaum pet je godina vodio bitku sa velikim diskografskim kućama u SAD-u zbog skidanja 31 pjesme sa Interneta. Sud je ove godine presudio da im mora isplatiti odštetu od 675.000 dolara. Tenebauma je branio harvardski profesor Charles Nesson, piše Dnevno.hr.

Amerikanka Jammie Thomas-Rasset 2009. godine kažnjena je sa 1,92 milijuna dolara zbog skidanja 24 pjesme. Jesu li “Sinbadovci” u pravu kada kažu da korporacije kontroliraju svijet? Prosudite sami.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...