Berba maslina i proizvodnja ulja još uvijek nisu na maksimumu

Zahuktala se prerada maslina u većini uljara na zadarskom području, premda berba i proizvodnja maslinova ulja još nisu dosegli kulminaciju. Razlog su učestale kiše, odnosno obilje vlage u maslinovim stablima, zbog čega neki maslinari još ne žure s preradom. Oni koji su obrali svoje maslinike i odnijeli plodove na preradu u neku od brojnih uljara na zadarskom području, gdje se u pravilu dobiva ekstra djevičansko maslinovo ulje visoke kakvoće, razočarani su randmanom, koji je ove godine vrlo nizak, piše Slobodna dalmacija.

– Masline slabo “plaćaju”, neki su maslinari imali randman od samo sedam posto, a prosjek je 12 posto. Rijetki su oni koji imaju prosjek od 14, 15 posto i više. Ja sam ove godine imao prosjek od 13 posto i tim sam vrlo zadovoljan, a nisam bio prijašnjih godina, kad su masline imale znatno veći randman − rekao nam je jedan maslinar iz Briševa.

On je svoje masline pobrao, ali druge tek čeka taj posao, s kojim se ove godine taktizira više nego ikada, kao da su u pitanju kladionice i sportski rezultati, a ne berba maslina. Neki misle da treba još čekati jer se masline pune vodom i još se zauljavaju, dok drugi tvrde da kiša više ne može proizvesti još ulja, nego samo povećava težinu ploda, zbog čega randman pada.

– Kiša ometa berbu, to je sigurno, tako da imamo manje maslina na preradi nakon vikenda, kad smo imali više posla. Još nije počela berba u pravom smislu, kulminaciju očekujemo tek nakon 10. studenoga, polovinom mjeseca. U dosadašnjoj preradi imali smo prosjek ulja od 12 posto, s ekstremima od 8 do 15 posto. Ove je godine randman slabiji, jednostavno je takva godina.

Stabla su bila izmučena sušom već dvije godine zaredom, a kiša koja pada u posljednje vrijeme samo je napunila plodove vodom, zbog čega se teško odvaja u separatorima. Ipak, kvaliteta ulja je dobra bez obzira na količine − kaže Petar Anić iz Uljare “Zadar” na Novom Bokanjcu.

 

Treća smjena

U Uljari “Nadin” također su prije desetak dana počeli s preradom, a količine su za sada od prosječnih 12 posto pa čak do iznimno visokih 18 posto. Karakteristika je ove godine niži randman jer su se plodovi napunili vodom, ali to ne znači i više ulja, nego samo više težine.

– Zbog velike količine kiše randmani su manji, ali kad bi okrenula bura, automatski bi se povećali, tako da to ne znači puno. Ulja će biti onoliko koliko ga ima u plodu, jedino može varirati količina vode, odnosno težina uroda. Neki još uvijek ne beru, čekaju da plodovi izgube vodu, a ima i dana kad radimo u trećoj smjeni, noću − kaže Ljubo Vrsaljko iz nadinske uljare. Ivica Kostović, poznati maslinarski stručnjak, ističe da je ove godine uobičajeni prosjek ulja 14 posto od količine maslina.

– Ako netko ima toliko, to je ove godine jako dobro, a razlog manje količine ulja vrlo je jednostavan: kiše su plod “napumpale” vodom, a količina ulja koja se stvarala od polovine kolovoza ostala je ista. Maslina je dugo bila pod sušom i kiše koje su naknadno pale napunile su stabla, ali dio je otišao u plod, koji je okrupnjao i otežao.

Naše ljude najviše zanima koliko mu je maslina “platila” s obzirom na težinu ploda. Kad bi se još pričekalo i kad bi došla bura i isušila dio vode, randman bi se povećao, ali količina ulja ostala bi ista. Da je kiša pala u kolovozu, to bi imalo utjecaja na količinu ulja, ovako se samo povećava količina vode u plodu, s tim što je zrioba usporena zbog velike količine vlage − ističe Kostović, dodajući da će to povoljno utjecati na kvalitetu ulja ove godine.

– Usporeno zrenje ploda povoljno će utjecati na kvalitetu maslinova ulja jer se neće brati prezrele masline. Očekujem jako dobra ovogodišnja ulja, iako će količina biti sigurno manja − zaključuje Kostović.

 

Zalijevanje nije diglo randman

Ove je godine zanimljiv fenomen da su oni koji su redovno i obilno zalijevali masline imali manji randman od maslinara koji su ih rjeđe ili čak nikako zalijevali. Isto tako, istočni dio županije prema Lišanima imaju veće randmane, od zapadnog dijela i otoka, što se opet povezuje s količinom vlage u stablima.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...