Nisu upozorili javnost na potres: Talijanski seizmolozi osuđeni na 6 godina zatvora, znanstvenici u šoku
Šestorica talijanskih znanstvenika i jedan bivši vladin dužnosnik osuđeni su na po šest godina zatvora zbog “višestrukog ubojstva”. Naime, proglašeni su krivima jer su “javnosti pružili izjavu u kojoj su uvjeravali kako do velikog potresa, koji se dogodio 2009. godine u L’Aquili, neće doći”, presudio je sud u Italiji, javlja BBC.
Tužitelji Fabio Picuti i Roberta D’Avolio, zatražili su kazne po četiri godine zatvora za sve članove komisije, ali ih je sudac Marco Billi, nakon četiri sata donošenja odluke, osudio na čak šest godina zatvora. Osuđeni su za ubojstvo iz nehaja, uništenje objekata i nanošenje teških ozljeda, jer su tjedan dana prije potresa, odnosno 31. ožujka 2009., objavili priopćenje kako nema opasnosti od potresa u L’Aquili.
Stručnjaci su kažnjeni jer nisu prognozirali potres, odnosno potpuno su isključili njegovu pojavu, pa su mnogi građani ostali u svojim domovima. Optuženi su se branili tvrdnjama da se potres ne može predvidjeti i da priopćenjem nisu htjeli širiti paniku. Podsjetimo, u potresu jačine 6,3 stupnjeva po Richteru poginulo je 309 osoba.
Znanstvenike šokirala presuda
Mnogi znanstvenici ostali su šokirani presudom, zbog koje tvrde da se osjećaju kao da se ovdje “sudilo samoj znanosti”. Podsjećaju kako bi ovaj slučaj u budućnosti mogao služiti kao opasni presedan te da bi mogao spriječiti znanstvenike da objavljuju svoja saznanja zbog straha od progona. Još jednom su poručili kako nikada nije moguće sa 100-postotnom sigurnošću predvidjeti jačinu potresa, a ponekad je, tvrde znanstvenici, bolje ne podizati nepotrebnu paniku u javnosti.
Prije objave sudske odluke više od 5.000 znanstvenika potpisalo je peticiju upućenu predsjedniku Giorgiu Napolitanu u znak podrške osuđenim seizmolozima.
“Ako će znanstvena zajednica ubuduće biti kažnjavana zbog svojih predviđanja koja se u konačnici ispostave netočnima, tada će znanost kao takva izgubiti svoju bit i ograničiti se na činjenice koje su 100 posto sigurne. Time će neizbježno biti usporen napredak u mnogim granama znanosti, poput medicine, psihologija i sličnih”, kazao je ugledni znanstvenik Malcolm Sperrin.