Najžešći političko-medijski rat do sada – između Večernjeg i Jutarnjeg lista

Večernji i Jutarnji list su zaratili i to žestoko! Započelo je sve prošle subote kada je Večernji objavio članak o tome kako je policija nelegalno pratila telefone osoba iz Agrokora i SOA-e, prije svega ravnatelja Josipa Buljevića. U tekstu se jasno ukazuje na protuzakonito djelovanje policije i otvara se pitanje odgovornosti ministra Ranka Ostojića. Sutradan u nedjelju Jutarnji, podilazeći, donosi reagiranje ministra Ostojića koji izjavljuje kako u potpunosti stoji iza zakonitih postupaka policijskih službenika te zaključuje kako ga nijedna medijska hajka neće zaustaviti da nastavi predano raditi na otkrivanju najtežih oblika kriminala. Nakon te početne izmjene udaraca uslijedila je žestoka artiljerijska vatra na liniji Večernji – Jutarnji, piše portal Dnevno.

Slijedeći dan Večernji nastavlja paljbu po policiji, odnosno ministru Ostojiću, odnosno Jutarnjem koji ga štiti. ‘Tajne službe imaju još nekakav nadzor, ali policija baš nikakav iako je svojedobno dobila velike ovlasti, smatra Đuro Lubura, stalni sudski vještak za telekomunikacije i metodologiju prisluškivanja. Večernji kroz mišljenje treće strane, odnosno mišljenje ovog tzv. nepristranog stručnjaka zaključuje kako ovlasti koje su dodijeljene policiji ne prati i odgovarajući nadzor. U prijevodu to znači da policija djeluje bez kontrole, bez nadzora, proizvoljno prema nalogu svojih šefova. Takva metoda je teško prihvatljiva demokratskim sustavima, a i nije baš u skladu s zakonom.

 

Jutarnji uzvraća udarac i napada šefa SOA-e Buljevića

Sutradan u ponedjeljak Jutarnji uzvraća udarac i ‘raskrinkava’ praćenog šefa SOA-e Josipa Buljevića kao ‘Sanaderovog i Karamarkovog špijuna od povjerenja’. Korištenje riječi ‘špijun’ uvijek ima obezvrjeđujuće značenje, a dodavanjem Sanadera dodatno se kompromitira Buljevića. Bila je to obrana od napada iz Večernjeg, a onda i Jutarnji prelazi u ofenzivu pa donosi priču pod egidom ‘otkrivamo’ u kojoj optužuju vrh HDZ-a jer je prije svih znao što piše u tajnom izvješću. Zbog toga je, navode u Jutarnjem, smijenjen Šef Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Petar Miščević. Opisuju ga kao čovjeka s velikim ovlastima koji je imao jasne naputke: ne uznemiravati službe pod Karmarkovom kontrolom. Jutarnji zaključuje kako je hitno smijenjen jer nije mogao objasniti kako su upitni dijelovi tajnog izvješća o radu OTC-a dospjeli do neovlaštenih osoba i do visokih političara iz HDZ-a koji su to pokušali iskoristiti za lansiranje političke afere. Pored toga Jutarnji cijelu aferu stavlja u kontekst Karamarkovih ljudi u obavještajnom sustavu i policiji te njima približava ljude iz kriminalnog podzemlja.

Potom je istog dana u ponedjeljak u 14:00 sati uslijedila press konferencija predsjednika Josipovića i premijera Milanovića na kojoj su objavili kako je sve bilo po zakonu te da je smijenjen Petar Miščević šef Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na press konferenciji riječ dobivaju samo dva novinara od kojih je jedna i Ivanka Toma koja je svojim tekstom u Večernjem i započela ovu aferu. Na njeno više puta ponovljeno pitanje zašto je Miščević smijenjen ako je sve bilo po zakonu ne dobiva odgovor od dvojice predsjednika. Inače press konferencija je bila prepuna kontradikcija i nedorečenosti. Zbog toga dva sata kasnije reagira Tomislav Karamarko, a što prenosi Večernji, kako je šokiran onime što je čuo od premijera i predsjednika RH. ‘Ono je bio klasičan primjer kako se obmanjuje javnost zamjenom teza i kako se očito ide u zataškavanje afere o nezakonitom izlistavanju brojeva šefa SOA-e’.

 

Napadi i apologacije press konferencije dva predsjednika

U utorak Večernji donosi nekoliko analitičkih tekstova u kojima obezvrjeđuje policijsko postupanje u OTC-u navodeći kako se borba protiv kriminala svela na praćenje šefa SOA-e Josipa Buljevića. U analizi press konferencije Josipovića i Milanovića u Večernjem navode što su sve prešutjeli ističući kako i nakon više puta ponovljenog pitanja zašto smjenjuju šefa ureda VNS-a predsjednik i premijer nisu odgovorili. Kako od jutra zasjeda Sabor Večernji donosi tekst u kojem izvještava o HDZ-ovim zahtjevom za stanku zbog afere nelegalnog izlista brojeva, prozvanog kao hrvatski Watergate. Potom ističe u naslovu izjavu političkog tajnika HDZ-a Tomislava Čuljka koji se pita podržava li Milanović zakonitost u radu svih sudionika u sigurnosnom sustavu ili želi stvoriti policijsku državu.

Istog dana Jutarnji kroz pero svojeg glavnog urednika donosi apologetski komentar o press konferenciji u kojemu naglašava kako su Josipović i Milanović demonstrirali potpuno suglasje u ocjenama oko najnovije afere u obavještajnoj zajednici. Takva je tvrdnja prilično apsurdna i pada već kod one poznate Milanović-Josipović dvojbe smije li ili ne smije šef tajne službe imati kontakte s krim-podzemljem! Ali isto tako u jednom od tekstova jutarnji prilično jasno špekulira kako je šef SOA-e Josip Buljević zapravo praćen zbog sumnji da je sudjelovao u aferi odavanja informacija USKOK-a kriminalnom podzemlju. Za to vrijeme Večernji nizom tekstova brani komunikaciju šefa tajne službe s krim-miljeom riječima kako se ‘Veze s krim-miljeom nikada ne prekidaju’. Tokom istoga dana predsjednik HDZ-a Karamarko u Rijeci uz ostalo izjavljuje kako se spremaju i neki drugi problemi koji će uskoro biti otkriveni. Poziva vladajuće da pripreme javnost na ostavke koje će biti nužne. Očito dajući do znanja da će uslijediti novi skandali te zaključuje kako sve ovo stvara ružnu sliku o Vladi te da mu je žao što je predsjednik pristao braniti laž, aludirajući na pasivnu ulogu Ive Josipovića na press konferenciji koji je svojom prisutnošću dao legitimitet Milanovićevim riječima.

U srijedu na ovakav istup Karamarka u Večernjem, Jutarnji donosi izjavu potpredsjednika saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost SDP-ovog Igora Dragovana. Prema Dragovanu izvješće Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost o nadzoru izlista telefonskih poziva je u Odbor stiglo jučer, u utorak te da je predsjednik HDZ-a i član tog Odbora Tomislav Karamarko to izvješće, ako tvrdi da ga je ranije vidio, dobio mimo procedure. To je nova optužba koja ide u prilog tezi Jutarnjega kako Karamarko i dalje mimo zakona kontrolira određene ljude u sigurnosnom i policijskom aparatu. Također istog dana Jutarnji donosi komentar Davora Butkovića koji opravdava zašto je smijenjen šef tajne službe.

 

Ako sve ovo i je metoda ‘kruha i igrara’ za sada je zanimljivo!

U srijedu navečer na HTV-u se, sasvim neuobičajeno, reklamira sutrašnji Večernji koji donosi novi tekst u kojemu ponovo kompromitira ministra Ostojića optužujući ga da je u sukobu interesa jer živi u stanu vlasnika Jutarnjega Ninoslava Pavića. U četvrtak u Večernjem izlazi veliki tekst na čak četiri stranice gdje Večernjakovci analiziraju sve sporne momente takvog podstanarskog odnosa ministra policije i vlasnika Jutarnjeg. A kao poseban naglasak je vrlo oštra analiza iz pera glavnog urednika Večernjeg lista Gorana Ogurlića koji tvrdi kako je bez obzira na formu tog odnosa, je li on legalan ili ne, prijavljen poreznoj i sl., iznosi čvrste optužbe kako je neprihvatljiv odnos Pavić – Ostojić kao najmodavac i najmoprimac, osobito u kontekstu njihovih ranijih odnosa kada je ministar bio i uposlenik kod Pavića, a što znači da mu je Pavić bio niz godina nadređeni. Ogurlić otvara pitanje je li zbog tih odnosa ministar Ostojić skloniji informirati novinare Jutarnjeg nego nekih drugih listova.

Ovakav žestoki medijsko-politički rat na domaćoj sceni nije viđen od 2000-te kada je Ivo Pukanić pokrenuo dnevnik Republika. Tada je u prvom broju na naslovnoj strani objavio fotografiju Ninoslava Pavića u lisicama s teškim optužbama za organizirani kriminal. Doduše već sutradan su Pavića odvjetnici izvukli iz zatvora, a taj prvi primjerak republike je ujedno bio i najprodavaniji. Možda mjesec dana kasnije taj je dnevnik neslavno propao. Kakav će epilog biti ovog aktualnog rata Večernjeg lista i Jutarnjeg lista, hoće li netko od njihovih vlasnika, urednika ili političkih sponzora uskoro osvanuti na naslovnici konkurencije s lisicama na rukama možemo samo pretpostavljati. Međutim, sa sigurnošću možemo tvrditi kako je ispaljeno puno municije s jedne na drugu stranu i mala je vjerojatnost da će paljba uskoro stati. Stoga, u ovoj učmaloj hrvatskoj svakodnevici opterećenoj teškim egzistencijalnim problemima došlo je do malo uzburkavanja. Nije to loše. Neka se demokracija i kod nas trenira. Puk će biti zabavljen samo da se na kraju ne ispostavi kako je sve to bila ona prokušana metoda staroga Rima ‘kruha i igara’. Ipak, poletjele su teške optužbe i ako ništa biti će zanimljivo vidjeti ako i dođe do primirje tko će i kako polizati sve do sada izbljuvano i kako će javnosti sve to biti objašnjeno!

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...